Témata vzešla z prvního místního fóra Zdravé město, v němž se vyjadřovali sami občané. První etapa fóra se uskutečnila před časem v Obecním domě. Lidé zde diskutovali a navrhli dohromady šestnáctku problémů, které jsou podle jejich mínění ve slezské metropoli nejpalčivější.

Následně se na setkání odhlasovala finálová desítka těchto problémů. Při druhé fázi mezi nimi mohli po několik týdnů občané na stránkách města nebo formou hlasovacích lístků v Hlásce volit a určit konečné pořadí jejich důležitosti. Do hlasování se zapojilo 633 lidí, přičemž každý jednotlivec měl právo v anketě označit dvě z vybraných témat.

„Výsledky hlasování na samotném fóru a výsledky ankety se pak vzaly a porovnaly. Aby se problém stal takzvaně ověřeným, musel se umístit v první desítce v obou hlasováních. Takto jsme ověřili celkem šest problémů, které se předložily radním i zastupitelům," sděluje koordinátorka Zdravého města Hana Tvrdá.

Jak dále vysvětluje, ke každému z témat byla navržena opatření, která by měla pomoci situaci řešit. Kupříkladu se jedná o vybudování ochranné zeleně, vytipování vhodných ploch pro výsadbu zeleně, vybudování cyklostezek v ulicích Olomoucké a Krnovské nebo snaha získat investiční prostředky na opravy školních budov. Nyní se tedy uvidí, kdy se začnou jednotlivé projekty realizovat.

„Vítěznou" šestici problémů, jimiž se bude opavská radnice zabývat, tvoří podle hlasování Opavanů obnova kultivace zeleně a ochrana půdy v okrajových částech města a za městem, rozvoj sítě cyklostezek ve městě, sociálně patologické jevy a omezení hazardu ve městě, kritický stav školních budov (ZŠ, MŠ), dostupnost bydlení sociálního i startovacího a systém nájemního bydlení a pobytové sociální služby a na závěr využívání brownfieldů a dalších ploch.