Dlouhá léta to byla klasická polňačka. I když ne zas tak úplně obyčejná. Byla tvořena kameny stavěnými na výšku, takvanými štěty, které její povrch zpevňovaly a ty pak byly prosypávány hlínou. To vytvořilo celkem stabilní a pevný povrch.

Nicméně ne věčný, a tak sem tam už byla cesta hrbatá nebo děravá. Ale svému účelu sloužila. Nikdo nic nevěděl. Najednou byla cesta v části spadající pod katastr obce Štáblovice vybagrovaná.

„O tom, že má někdo takový záměr, jsme nevěděli, nikdo k tomu nevydával žádné povolení,“ říká k záležitosti Jiří Hoblík, starosta Štáblovic.

Několik desítek metrů od kraje obce Vendelín bagrování začalo. Ani Městský úřad v Hradci nad Moravicí, na jehož katastru cesta také vede, o ničem netušil: „Nikdo nás nepožádal o vyjádření. Prostě je to levota,“ svěřil se místostarosta Hradce Karel Hanák.

Dnes už ale místo, kde byla odbagrována asi půlmetrová vrstva kamenitého a hlinitého povrchu, pokrývá nasypaná a rozhrnutá kamenná drť. Jak jsme se od starosty Hoblíka dozvěděli, člověk, který bagr na cestu poslal, tam nejprve nechal zavážet různou hlínu a šotolinu, ale poté, co se úředníci začali o záležitost zajímat, nechal tam dovézt několik náklaďáků drobné kamenné drti a tu rozsypat.

Cesta je tak opět průjezdná. Nicméně nepovolený zásah do komunikace byl důvodem k podání oznámení na Policii ČR a také příslušnému odboru dopravy opavského magistrátu.

„Podnět k prošetření této záležitosti na této účelové komunikaci tu skutečně je, ale čekáme na informace od policie a také na vyjádření majitele cesty, tedy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ řekl k tomu Rudolf Klein, vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací magistrátu s tím, že podle těchto informací pak bude pravděpodobně zahájeno správní řízení.