„Situace je dramatická, ale také řešitelná. Máme několik variant, jak ji zlepšit,“ ujišťuje nespokojené rodiče starosta David Maňas. Všechny děti, které půjdou příští rok do první třídy základních škol, svá místa v mateřské škole mají.

Hlučín disponuje celkem pěti mateřskými školami, do kterých může být umístěno 357 dětí. Pro školní rok 2008/2009 bylo volných 126 míst, ale přihlásilo se 178 dětí.

Jedna varianta na zlepšení situace uvažuje o vybudování předškolního zařízení pro pětadvacet dětí v budově, kde je lékařská ambulance a rehabilitace. Další možností je lepší využití volné kapacity v mateřské škole Bobrovníky i otevření dosud uzavřené „mateřinky“ na Rovninách. Vyloučeno není ani vybudování nových prostor v sousedství mateřské školy na Cihelní ulici.

Situaci řeší poslední dva roky

I další obce Hlučínska mají podobný problém. Jak potvrdil starosta Sudic Petr Halfar, problémy s umístěním dětí do mateřské školy řeší také. „Několik let s tím problémy nebyly, až v posledních dvou letech jsme museli řešit, koho přijmout a koho ne,“ podotkl starosta.

„Naše mateřská škola má kapacitu pětadvacet dětí, leží v krásném a tichém prostředí, bohužel budova je již velice stará a nevyhovuje jak některým hygienickým normám, tak ani velikostí objektu,“ pokračuje Petr Halfar se slovy, že mají zpracovaný projekt na přemístění MŠ do prostor areálu ZŠ v Sudicích.

Na tento projekt by chtěla obec žádat v příštím roce o dotaci. „Kapacita nové školky by se mohla zvýšit až na třicet dětí,“ doplnil starosta s tím, že tuto mateřskou školu navštěvují i děti z vedlejší obce Třebom. Přednost při umístění zde mají děti předškolního věku, děti ze Sudic a děti zaměstnaných maminek. Minimální věk pro přijetí je tři roky.

Čekají na vyjádření hygienické stanice

Obdobně to vypadá v Bolaticích. „Mateřská škola v Bolaticích a Borové má v současné době kapacitu 120 dětí, z toho 100 v Bolaticích. V letošním roce ji opustí šestatřicet dětí, u zápisu se jich však přihlásilo šedesát,“ zmínil starosta Bolatic Herbert Pavera.

V dalších letech by pak podle něj situace již neměla být tak vyhrocená. Přesto však budou muset především maminky na mateřské dovolené počítat s tím, že jejich děti, pokud se nebude jednat o předškoláky, nebudou automaticky přijaty. Nutno zmínit, že ještě před časem se v mateřské škole potýkali s nedostatkem dětí.

„V roce 2005 musela být dokonce školka na Borové na rok uzavřena,“ konstatoval starosta s tím, že byly přijímány téměř všechny přihlášené děti. „V letošním roce přijme mateřská škola ještě dalších patnáct dětí. Obec ale čeká na vyjádření hygienické stanice v Opavě, zda jimi zrekonstruovaná sauna na učebnu bude moci být využívána jako oddělení pro děti,“ řekl Herbert Pavera.

„Pokud by obci nadále přibýval počet především mladých obyvatel, bude se muset připravit plán rozšíření budov MŠ a ZŠ tak, aby se mohl realizovat v příštích čtyřech letech,“ dodal.

Kapacita je dostačující

Zatímco ve výše zmíněných obcích Hlučínska je míst nedostatek, v Chuchelné a Vřesině u Hlučína je tomu naopak. „Kapacita mateřské školy je zatím dostatečná,“ uvedl starosta Vřesiny Jaroslav Smolka.

Na otázku, podle čeho by se v případě nedostačujícího počtu míst ve školce posuzovalo, zda bude přijato to či ono dítě, odpověděl: „Je to v kompetenci vedení mateřské školy, přednost mají zaměstnané matky bez možnosti hlídání dětí prarodiči a podobně.“

Jak dále starosta zmínil, v současné době zpracovávají strategický plán rozvoje obce. „Ten by měl mimo jiné řešit perspektivu školství a odpovědět na otázku kapacity školky v horizontu 2018,“ vysvětluje starosta.

Dětí ubývá

Ředitelka ZŠ a MŠ Chuchelná Kristina Olejáková konstatovala, že u nich v obci se demografický vývoj ubírá opačným směrem. „Dětí neskutečně ubývá. Kdysi tady fungovala tři oddělení, dnes je to již jen jedno,“ řekla Kristina Olejáková s tím, že pokud je po předchozí domluvě osloví okolní obce Bolatice nebo Strahovice, jsou připraveni děti z těchto obcí umístit.

„V současné době máme ve školce děti smíšeného věku,“ doplnila ředitelka se slovy, že mají připraveny prostory a byli by rádi, kdyby je naplnili.

Kapacita opavských školek je podle tiskového mluvčího opavského magistrátu Jana Šindlera v současné době dostatečná. „V Opavě je souhrnem více než sto padesát volných míst,“ uvedl tiskový mluvčí.

(mn, jih)