„Do konce dubna komise rozhodne, kdo bude moci čerpat tuto půjčku. Formulář žádosti o poskytnutí půjčky si mohou lidé vyzvednout na obecním úřadě u paní Renáty Řehořové, nebo si ho vytisknout z internetových stránek obce,“ uvedl starosta Bolatic Herbert Pavera s tím, že obec půjčuje finance občanům již od roku 1999.

„Dostali jsme od ministerstva pro místní rozvoj bezúročnou půjčku ve výši 2,2 milionu korun. Tu jsme vrátili po 10 letech v roce 2009. V prvním roce jsme si půjčili i my jako obec a také i občanům, kteří dostali větší část této půjčky,“ vysvětluje starosta.

Jak uvedl, další roky pak půjčovali občanům částku přibližně 1 milion korun za rok, kterou mohli využít na modernizaci bytového fondu i rodinného domu. „Například půdní vestavba, oprava střechy, nadstavba, výměna oken, zateplení, budování sociálek, rekonstrukce inženýrských sítí, a tak dále. Dnes nabízíme půjčky i na jiné zdroje vytápění, tedy ekologické,“ podotkl.

Výše půjčky se podle jeho slov pohybuje od 40 tisíc do 150 tisíc korun. „Nejvíce se čerpaly finance na výměnu oken. Občan uhradí úrok ve výši 4%za půjčku do 50 tisíc a 5 % za půjčku nad 50 tisíc korun. Půjčka se splácí maximálně 5 let. Kromě toho uhradí částku za vedení účtu, která bývá jen ve stovkách korun,“ řekl starosta.

„Formulář žádosti, který musí všichni podat včetně stavebního ohlášení a podobně, je jednoduchý a za vyřízení půjčky občan nic neplatí. Letos budeme půjčovat jen půl milionu korun, protože loňskou splátkou 2,2 milionu jsme si museli vzít část peněz z rozpočtu obce.

V těchto půjčkách chceme pokračovat i nadále a stále je o ně zájem,“ dokončil starosta.

Pouze půjčky z účelových fondů

Půjčovat si pak mohou také lidé z Hlučína. „Město Hlučín poskytuje občanům pouze půjčky z účelových fondů, a to z Fondu rozvoje bydlení a Fondu rekonstrukce a opravy fasád,“ uvedla tisková mluvčí Hlučína Lada Dobrovolná.

Jak potvrdila, úplné znění zásad pro poskytování půjček z Fondu rozvoje bydlení města Hlučína a Fondu na opravy a rekonstrukci fasád města Hlučína je k nahlédnutí na odboru financí Městského úřadu Hlučín nebo ke stažení na internetových stránkách http://www.hlucin.cz/.

Lidé půjčky využívají

Také Sudice již v roce 2000 obdržely na základě uzavřené smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a obcí návratnou finanční výpomoc ve výši 600 tisíc korun. „Obec má dále obecně závaznou vyhlášku, dle které si občané mohou peníze od obce půjčit. Jedná se o vytvoření a použití účelového fondu obce Sudice v rámci Programu poskytování státních půjček na opravy a modernizace bytového fondu.

Občané si tak mohli půjčit až 120 tisíc na zvelebení svého bydlení s úrokem 5 % na pět let,“ řekl starosta Sudic Petr Halfar. Tyto půjčky jsou občany jsou podle něj hojně využívány. „Jiné půjčky naše obec neposkytuje,“ sdělil.

Obec není finanční instituce

To Větřkovice peníze občanům nepůjčují. „Odpověď je jednoduchá. Obec by občas potřebovala půjčit od občanů, aby naplnila všechna předsevzetí o rozvoji. Jinak opravdu: půjčky občanům neposkytujeme,“ zmínil starosta Větřkovic Dušan Lederer.

Stejně jsou na tom i v Rohově. „Naše obec bohužel žádný typ půjček neposkytuje. Pokud by však byl ze strany občanů zájem, pokusili bychom se lidem vyjít vstříc, i když současná ekonomická situace není růžová,“ poznamenal starosta Daniel Procházka.

Půjčky pak neposkytují ani Neplachovice a Dolní Benešov. „Město není finanční instituce a neposkytuje občanům finanční půjčky,“ komentoval starosta Dolního Benešova Martin Štefek.