Na některých opavských školách, které jsou zřizovány krajem, budou doplňovat jen několik posledních míst, na jiných se oproti tomu potýkají s nedostatečně zaplněnou kapacitou, což je problém zejména učilišť. Typickým příkladem je Střední odborné učiliště stavební v Opavě. Noví žáci se hledají stabilně do oborů jako truhlář, klempíř, zedník, pokrývač nebo třeba tesař. „Ve stavebnictví jsou momentálně obecně volná místa. Potýkáme se s nízkým zájmem. Snažíme se do nich přivádět nové studenty, ale dlouhodobě se nám to nedaří," komentoval ředitel SOUS Opava Miroslav Weisz.

Problémy se zaplněností neřeší pouze jeho škola. Podobně jsou na tom i jinde. „V Opavě jsou kromě nás další dvě. Mezi řediteli probíhají schůzky. Často se setkáváme s případy takzvaných žákovských turistů. Jsou totiž jedinci, kteří vystřídají klidně všechna učiliště," doplnil.

O NĚKTERÉ OBORY NENÍ ZÁJEM

Na zmíněném učilišti sice do konce srpna proběhne další kolo přijímacího řízení a v novém školním roce sem přijdou také noví žáci, již přestoupí z jiné školy, má to však svá ale. „Po zkušenostech z loňského roku by u nás mohlo přibýt okolo patnácti žáků. Nejsou to však ti, kteří by nás volili napoprvé. Naopak se jedná o studenty, co se nedostali jinam a nás brali pouze jako záložní variantu," komentoval Miroslav Weisz, jenž si ovšem nemůže vybírat: „Trend je dlouhodobě takový, že rodiče tlačí své děti na obory s maturitou. Pokud se ovšem na gymnázia a obchodní akademie budou nadále dostávat žáci s trojkami, není šance, aby se situace zlepšila. Připadá mi, že dětem se pracovat nechce. Samozřejmě obory jako klempíř nebo pokrývač jsou fyzicky náročné, při práci na střeše ne vždy svítí slunce a je hezky, ale je velká škoda, když vidím naše moderně zařízené učebny, které není kým zaplnit. Kapacity na většině oborů nemáme zaplněny. Na druhou stranu obory elektrikář nebo mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení jsou obsazeny z devadesáti a pětadevadesáti procent."

S PROBLÉMY SE NEPOTÝKAJÍ

Ne na všech školách je ovšem situace stejná. Například na Střední zdravotnické škole v Opavě budou přijímat hlavně na oboru Ošetřovatel, který je ukončen výučním listem.

„Nějaké studenty přijmout můžeme, ale nemůžu říct, že bychom měli problémy s nedostatkem žáků. To rozhodně ne. Náš maturitní obor Zdravotnický asistent podle mého bez potíží doplníme," poznamenala pro redakci Deníku ředitelka školy Alena Šimečková.