Hlasujte v anketě: >>>
Myslíte si, že Opava se stává 'malou Hanojí'?

Hned na počátku cesty, u křižovatky ulic Olomoucké a Krnovské, narážíme na první případ. Tam, kde dříve stával Tuzex, už dávno není výběrový obchod se značkovým zbožím, ale místnost plná levných oděvů. Jako prodavačky zde fungují dvě bílé starší ženy.

Nenecháme se však zmást. „Když si tady něco koupíme, je to kvalitní zboží?“ vyzvídáme u jedné z nich. „Vietnam,“ zahýbe hlavou doprava a doleva. Tváří se zklamaně, ale chápavě, i když odcházíme.

Stačí jen přejít ulici Krnovskou a postupně míjíme vietnamské oděvy, podivně indiánsky vyhlížející obchod, další vietnamské oděvy, banku a na závěr vietnamskou prodejnu všech možných tretek. Poté už následuje vietnamská tržnice, v níž se proměnil obchodní dům Breda. Po cestě míjíme dvě asijská bistra na Horním náměstí a Ostrožné ulici či další vietnamské oděvy místo již neexistujícího Kovomatu v Hrnčířské ulici.

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Většinou se vietnamští obchodníci v Opavě zaměřují na prodej oblečení a drobného zboží. Nalézá se zde ovšem také mnoho jejich bister a restaurací, jako například v Ratibořské ulici u mostu přes Opavici, anebo provozovna manikúry v Tescu.

Je tedy přezdívka malá Hanoj pro Opavu oprávněná? V každém případě vietnamské obchody jsou zde takřka na každém rohu a nyní to vypadá, že zbrusu nové a velké prostory by díky radnici mohli mít k dispozici ještě ve Slezance.