Jediným místem, kde je košů možná až nadbytek, je centrum města.

O rozmístění odpadkových košů údajně rozhodují odbor životního prostředí opavského magistrátu a technické služby. „V současné době je na území Opavy rozmístěno 854 kusů odpadkových košů různých druhů, což je poměrně vysoké číslo v porovnání s jinými městy,“ tvrdí Martin Girášek z technických služeb.

Fakt ale je, jak upozorňují někteří občané, že v některých místech koše schází. „Běžte se projít po Olomoucké. Jediné koše tam jsou u trolejbusových zastávek. A to je minimum,“ zlobí se Opavanka Anežka Stochová.

Girášek by ale problém v rozmístění košů po městě jako hlavní problém neviděl. Spíše je to podle něj o chování lidí. „Například na Horním náměstí je umístěno přes šedesát odpadkových košů a odpadků, které se občas povalují po chodnících a vozovkách, bývá docela dost,“ postěžuje si a dodává: „Nejvíce nás ale trápí, že si lidé takzvaně pletou odpadkové koše s popelnicí a hází do nich i domovní odpad nebo odpad z prodejen a restaurací. Stává se, že koš je vysypán a vzápětí je opět naplněn pytlem s odpadky, čímž nezbývá místo pro ostatní odpad.“

Nejvíce je po Opavě rozmístěno betonových košů, a to necelá pětistovka. Martin Girášek to vysvětluje takto: „Vyrábíme je včetně plechových vložek vlastními silami a jsou nesrovnatelně levnější v porovnání s koši takzvanými antivandal, které jsou téměř nezničitelné, protože jsou vyrobeny z hrubých plechů.“

Betonových košů je ve městě dlouhodobě víceméně stálý počet. Jejich devízou je to, že je lidé kvůli váze nekradou. Obecně prý však odpadkových košů v Opavě přibývá.