Chodit přes parky je o strach

„Když nemáte světlo přímo u domu a vracíte se třeba až za tmy, tak musíte zámek hledat po hmatu. Z těch pouličních lamp nejde skoro žádné světlo,“ stěžuje se kupříkladu sedmapadesátiletá prodavačka Růžena Hlavová.

Jeden z dalších problémů zase v celé věci spatřuje o tři roky mladší živnostník David Kozderek. „Je to hrozné na oči. Když jdete třeba po Olomoucké ulici večer, tak jen mžouráte a soustředíte pohled, protože v tom šeru není nic vidět. Nevím, jak silné používají žárovky, ale je to taková slabota, že z toho budeme mít všichni do pár let zrak úplně v kýblu,“ stýská si rozmrzele zdejší podnikatel.

Na třetí úskalí slabého osvícení ve městě upozorňuje poté ještě momentálně nezaměstnaná Lenka Sasová. „Už tak je chození přes opavské parky v noci o strach. A ty pouliční lampy tomu nijak nepomáhají. Skoro nic neosvětlují a kdyby na mě chtěl někdo vyskočit zpoza křoví, tak bych ho viděla asi až když by stál rovnou přede mnou.

Nevím, proč do těch lamp nemůžou dát silné žárovky. To nám zas něco přikázala Evropská unie, nebo co?“ ptá se osmačtyřicetiletá žena.

Opava je prý na tom dobře

Podle provozně-technického náměstka Technických služeb Opava Martina Giráška zatím konkrétní stížnosti na veřejné osvětlení řešit nijak nemusí. „Technické služby dostaly v roce 2011 jednu stížnost, a to z ulice Za Humny. V dané oblasti je zajištěno dostatečné osvětlení dle platných norem a doporučení. Není důvod, ani žádoucí, aby byla lokalita s minimálním provozem osvětlena jako centrum města,“ tvrdí Girášek.

Podle něj navíc někteří lidé žijí v mylném domnění, že se stále ještě používají do pouličních lamp žárovky, a navíc je na tom údajně Opava v celorepublikovém měřítku více než dobře. „Žárovky již téměř čtyři desetiletí používány nejsou. Nejpoužívanějším zdrojem ve svítidlech ve městě jsou výbojky NAVT 70W. Opava je, dle vyjádření nezávislých odborníků, ve veřejném osvětlení mezi městy v republice na velmi vysoké úrovni.

Výbojkové sodíkové vysokotlaké zdroje jsou nejčastěji používaný zdroj světla již několik desítek let a výrobci je stále zdokonalují,“ sděluje náměstek.

Co se může změnit

Jestli se něco na opavském veřejném osvětlení v budoucnu změní, to se teprve uvidí. Spíše se ale bude jednat o jeho počet než o kvalitu.

„V průběhu času mohou nastat změny, které si vyžadují individuální doplnění osvětlení v místech vzniklých rizik. Občas občané žádají o doplnění osvětlení. Pokud je to v možnostech Technických služeb, po vyhodnocení situace provádíme průběžně případné doplnění. Jedná-li se o realizaci ucelené části, je to investiční akce, kterou nelze provést v rámci údržby, ale její výstavba musí být provedena v rámci investičních akcí města.“ vysvětluje na závěr Martin Girášek.