Tak příkladně v Šilheřovicích bankomat nemají. Potvrdil to tamní starosta Martin Čecháček. „V obci žádný bankomat nemáme, nejbližší je v Hlučíně,“ zmínil starosta se slovy, že by jej určitě uvítali. „Přece jen dává občanům možnost disponovat se svými penězi kdykoliv,“ řekl Martin Čecháček.

Vidí to jako nereálné

Obdobně tomu je v Rohově. „V naší obci se bankomat bohužel nenachází,“ uvedl starosta Daniel Procházka s tím, že potřebu umístění bankomatu v Rohově formou dotazníkového řízení mezi občany doposud nerealizovali. „Určitě bychom však byli rádi, kdybychom alespoň jeden bankomat v naší obci měli. Domnívám se ale, že to nijak neovlivníme,“ míní Daniel Procházka.

Sudice na tom nejsou o nic lépe. Bankomat také nemají. Redakci to uvedl starosta Sudic Petr Halfar.“V naší obci bankomat nemáme, nejbližší je v obci Bolatice, která je vzdálená jedenáct kilometrů,“ podotkl starosta a zmínil se, že se uvažuje o zřízení bankomatu v České spořitelně v Kobeřicích. „Ale i tam argumentují s tím, že je tam malá vytíženost, a to má obec 3520 obyvatel, co by řekli nám, když máme 680 obyvatel,“ podotkl a dodal: „Občané by to určitě uvítali, ale myslím si, že je to nereálné.“

Bolatice tento problém nemají

O štěstí tedy mohou v tomto případě hovořit v Bolaticích. Tamní občané již několik let mají k dispozici bankomat České spořitelny. Potvrdil to starosta Herbert Pavera. „Jsme s ním spokojeni, protože nabízí občanům, a nejen z naší obce, možnost vybrat si peníze pro různé platby,“ řekl Herbert Pavera se slovy, že tutéž možnost mají návštěvníci a turisté, takže vlastně bankomat vylepšuje služby v dané obci.

„Myslím si, že občané jsou s ním spokojeni, při výběru peněz z bankomatu neplatí takové poplatky jako při výběru u přepážky, navíc bankomaty dnes nabízí i jiné služby. Nedovedu si ani představit, že by tady bankomat nebyl,“ dodal starosta.

Bankomat si musí vydělat na svůj provoz

A podle čeho se určuje, zda tato zařízení, umožňující hotovostní i bezhotovostní operace, budou nebo nebudou v dané lokalitě umístěna? „Každé bance jde o maximální využití svého bankomatu. Aby si bankomat vydělal na svůj provoz, je nutné na něm provést určitý objem transakcí měsíčně. Proto ČSOB posuzuje umístění bankomatů v malých obcích individuálně,“ sdělila Ivana Šaršová z oddělení externí komunikace ČSOB.

Na Opavsku jsou bankomaty tohoto finančního ústavu jednak v Kravařích, Hradci nad Moravicí, Hlučíně, Budišově nad Budišovkou. Sedm jich je pak rozmístěno v samotné Opavě. Také Zuzana Čepelková z oddělení externí komunikace Komerční banky uvedla, že bankomaty zpravidla umísťují do míst s vysokou frekvencí obyvatel, která předpokládá jeho dostatečné využití a rentabilitu investice. V Opavě má tato banka šest výběrových míst, dále pak po jednom v Kravařích, Hlučíně a Vítkově.