Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelehká práce lidí z Technických služeb

Opava /DEN S../ - Jaký je pracovní den lidí, kteří uklízejí naše město? Redakce s nimi strávila pár hodin a zachytila je v době, kdy po povinné bezpečnostní přestávce a svačině pokračují ve své každodennípráci.

10.9.2010 3
SDÍLEJ:

Dva zaměstnanci Technických služeb Opava se chystají na úklid chodníků. Ilustrační foto.Foto: Přemysl Bierhaus

Začínáme u administrativní pracovnice Technických služeb Opava Dagmar Nevřelové na Pekařské ulici. Vysvětluje nám, že pracovníci po vyprázdnění kontejnerů a dolití benzinů do motorových vysavačů právě vyráží na své další dnešní trasy.

Zničené odpadkové koše

Prohlížíme si mapy tras, kde dnes budou zaměstnanci v terénu pracovat. Než za nimi vyrazíme, zastavujeme se v dílně, kde jeden ze zaměstnanců opravuje odpadkové koše. Tedy to, co z nich zbylo. Likvidují je totiž vandalové.

„Máme po městě rozmístěných víc než 800 odpadkových košů různých druhů,“ říká při pohledu na mapu jejich rozmístění Dagmar Nevřelová. Podob košů je okolo osmi, od běžných betonových až po úpravu Antivandal, které vandalům dovedou částečně odolat.

Kromě vysypávání košů provádí provozovna Čistoty města TSO na Pekařské ulici likvidaci a odvoz černých skládek, provádí úklid místních komunikací ve městě Opava, což obnáší ruční i strojní zametání chodníků a vozovek, strojní mytí chodníků a vozovek, vysávání chodníků vysavači Pick-tou, úklid komunikací od předem odstraněné trávy, dále provádí výsyp košů určených pro odložení sáčků s psími exkrementy, čištění koryta městského vodního náhonu atd.

Dále vykonávají tzv. blokové čištění, které v podstatě znamená celkový úklid města. To se koná dva až třikrát do roka. Problémem jsou však řidiči, kteří parkují na místech, jež se mají čistit. Celkem se na zajištění všech těchto prací podílí 20 zaměstnanců včetně dvou techniků.

Pěstní útok

Vyrážíme do Kylešovic na Liptovskou ulici, kde čekají čtyři zaměstnanci s dvěma křovinořezy. Sekají plevel a trávu na chodnících. Prý už si někdo stěžoval na nepořádek opodál. „To máme pořád“, dodává jeden ze zaměstnanců.

Pohrdavé pokřikování, slovní výpady, telefonické i přímé stížnosti a dokonce agresivní útoky nebývají výjimkou. „Nikdo nechce vidět, že musíme pracovat podle předem daného rozpisu a harmonogramu, které na sebe navazují,“ podotýká.

Zaměstnanci pracují beze slova. Do řeči jim moc není. Jen jednou slyšíme poznámku o pěstním útoku na jednoho z nich. „Jel jsem s vysavačem po Olomoucké, a najednou odněkud přiletěla rána,“ říká jeden ze čtyř Romů, kteří pracují s křovinořezy.

Dvacet šest avií

„Práci s úklidem děláme co nejlépe podle svých možností,“ říkají s tím, že mnozí lidé si jejich práce málo váží. Mnozí nevyužívají tří sběrných míst pro odpad jako jsou staré ledničky, matrace nebo například posekané křoví a místo do sběren, které mají plátci popelnic zdarma, je jednoduše někde pohodí. Tyto černé skládky zaměstnanci TS uklízejí také.

Jen za letošní rok naložili 26 avií, a to nejsou jediná firma, která se o odvoz odpadů v našem městě stará.

Agresivita, vandalství a pohozené odpadky včetně lidských exkrementů jsou pro někoho možná neuvěřitelnou, ale stále každodenní realitou našeho města.

Přemysl Bierhaus

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení