Studenti, které oslovení kolemjdoucí odmítnou s tím, že nemají žádnou hotovost, mají připravenou novinku. Tou je připravený QR kód, na který mohou lidé přímo na místě poslat přes mobilní bankovnictví drobný příspěvek.

Doba jde kupředu i mezi středoškoláky. Tradice posledního zvonění je v Česku už desítky let a studenti, které čeká maturitní zkouška tak s radostí vychází v kostýmech do ulic měst si vyprosit příspěvek na pomaturitní veselí. V dnešní době, kdy lidé stále častěji platí platebními kartami a hotovost mají u sebe už jen zřídkakdy, se studenti setkávají s častým odmítnutím. Na to se ale letos někteří maturanti připravili a do ulic vyrazili s kasičkou na hotovost i QR kódem pro zaslání peněz na účet.

Pavel Tuleja.
Opavský prorektor Pavel Tuleja by měl být ministrem pro vědu a výzkum

„S QR kódem letos vyrazili snad všichni. Mám pocit, že to je pro lidi mnohem příjemnější, než hledat drobné, protože telefon mají pořád u sebe, takže zaplatí ihned,“ řekl Michael Meinhard ze Střední průmyslové školy v Opavě. Na poslední zvonění vyrazil v obleku Pata s partou kamarádů a kasičkou na drobné mince nebo bankovky, na které mají vylepený i QR kód. Ten si mohou kolemjdoucí načíst v mobilním bankovnictví a rovnou studentům zaslat drobný příspěvek.

„Záleží hodně na tom, jestli vůbec chce ten člověk zaplatit. Ale ti co chtějí, tak se náš často už i ptají na to, jestli máme QR kód, aby nám mohli něco přispět přes mobil,“ dodal student. Během jejich procházky centrem Opavy si stihli vydělat už přes tisíc korun.

Ilustrační foto.
Opava připomíná blížící se zákaz používání starých kotlů

S moderní dobou šli i studenti v Ostravě, které v pondělí potkal například starosta městského obvodu Slezká Ostrava Richard Vereš. „Bacha, studenti už mají QR kódy,“ napsal Vereš k fotografii se studenty v centru Ostravy.

Studenti s QR kódem zastavili i starostu Slezské Ostravy Richarda Vereše, 30. dubna 2024.Studenti s QR kódem zastavili i starostu Slezské Ostravy Richarda Vereše, 30. dubna 2024.Zdroj: instagram R. Vereše

V uplynulých letech se na některých středních školách poslední zvonění zakazovalo nebo vedení škol žádalo studenty, aby tato tradice probíhala pouze v prostorách školy nebo v jejím okolí. Stejně tak to bylo i na Matičním gymnáziu v Ostravě. „Poslední zvonění u nás proběhlo už v pátek. Požádali jsme studenty, aby proběhlo pouze na dvoře školy nebo v jejím okolí. Moc se nám nelíbí, když běhají po náměstí a žádají o peníze kolemjdoucí. Zakázat jsme ale nic samozřejmě nemohli. Nicméně i u nás byli studenti vybaveni QR kódy,“ zmínil zástupce ředitele Karel Mohelník.