Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice bude asi patřit do holdingu, co se změní?

Opava - Slezská nemocnice v Opavě bude pravděpodobně v dohledné době patřit do holdingu dalších sedmi nemocnic spadajících pod kraj. Důvod? Tím je podle hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) stopnutí dalšího ekonomického propadu těchto zdravotnických zařízení.

16.11.2010 1
SDÍLEJ:

Slezská nemocnice v Opavě.Foto: DENÍK / Lucie Orbanová

Hejtman současně ústy své tiskové mluvčí odmítl úvahy o tom, že by se nemocnice privatizovaly.

„Ne. Nemocnice se privatizovat nebudou. Vedení kraje chce zachovat páteřní síť svých nemocnic, které budou nadále obyvatelům poskytovat veškerou zdravotní péči,“ odpověděla na otázku naší redakce tisková mluvčí odboru kanceláře hejtmana Šárka Vlčková.

Současně upozornila, že cílem hloubkového auditu, který nyní v nemocnicích probíhá, je navrhnout, který způsob řízení nemocnic by byl z hlediska úspor nejlepší, přičemž s privatizací se podle ní nepočítá. Kraj si od změny řízení svých nemocnic slibuje z obratu 4,5 miliardy úsporu dvě stě milionů korun.

Úředníci rovněž uvedli, že za první polovinu letošního roku vykázaly krajské nemocnice účetní ztrátu za zhruba 114 milionů korun. Od holdingu se očekává větší přehlednost, spočívající například ve sjednocení účetnictví. Centralizovat se však bude i v dalších činnostech.

„Jde například o společné nákupy materiálu, přístrojů a dalších věcí s možností množstevních slev,“ podotkla Vlčková.

Podle jejích slov nestojí model holdingu tak, že by jedna z osmi nemocnic byla nadřazena ostatním. Naopak, všechny budou na stejné úrovni, nicméně s centrálním řízením. Kde to bude, je podle Vlčkové předčasné říci.

A co se holdingem změní pro pacienty a samotnou opavskou nemocnici? „Pro pacienty se nezmění nic. Jen snad to, že lidé budou dojíždět do spádové nemocnice, která bude mít například takový přístroj, jako je magnetická rezonance,“ dodala Vlčková.

Na otázku redakce, zda změna řízení může s sebou v opavské nemocnici přinést propouštění, odpověděla, že to ukáže audit.

Kraj řídí sedm nemocnic, příspěvkových organizací, a jednu nemocnici, akciovou společnost. Mezi příspěvkové organizace patří kromě opavské nemocnice, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, nemocnice ve Frýdku-Místku, v Třinci, nemocnice s poliklinikou v Havířově, nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji a nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně. Bílovecká nemocnice je akciovou společností.

Audit, který v nich provádí firma RGM Medica, vyjde kraj na 1 900 000 korun. Hotov měl být do 24. listopadu, nicméně termín bude nejspíše prodloužen.

(pozn. redakce: problému se budeme podrobněji věnovat)

Autor: Zuzana Urbánková

16.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení