V neděli okolo páté hodiny ranní zavolal čtyřiasedmdesátiletý muž sanitku své sedmdesátileté ženě.

„Té po požití alkoholu nebylo dobře, zvracela a měla bolesti hlavy," uvedl tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda. Manželé se patrně otrávili z láhve vodky. První se objevila zpráva, že alkohol byl zakoupený na polské tržnici, ta ale není ověřená. „Manželé si nejsou doposud jisti, kde alkohol přesně koupili. S jistotou mohou pouze říct, že na tržnici. Neví ale, jestli v Českém nebo Polském Těšíně," řekl Daniel Svoboda.

Zvláštností je, že manželé tvrdí, že alkohol zakoupili ji před několika týdny.

Přestože byl pár intoxikován metanolem, prozatím to vypadá, že vyváznou bez závažnější újmy na zdraví. „Manželé jsme hospitalizovali na jednotce intenzivní péče a v současné době jsou na infúzi. Jejich stav je relativně dobrý, oba dva jsou při vědomí. Prozatím to vypadá, že nebudou mít trvalé následky," uzavřel Daniel Svoboda.

Klára Jarošová

Opavu prohibice nezaskočila. Lidé pili pivo nebo víno

Pátek desátá večerní. Již několik hodin platí zákaz prodeje alkoholu s více než třiceti procenty. Už na první pohled jde ale vidět, že Opava nesmutní a baví se, jak kdyby se nechumelilo. Naše redakce vyrazila na průzkum barů poprvé v pátek. Nejdřív jsme se podívali, jak to vypadá v Ready baru v Otické ulici.

Jestliže jsme čekali prázdné židle a barmana znuděně leštícího sklenice, byli jsme na omylu. V baru to žilo. „Tak si prostě dneska nedám tvrdé, aspoň mi zítra nebude blbě," smál se šestadvacetiletý muž z Opavy. Vzápětí ale vážnějším tónem dodal: „Nepil bych samozřejmě tak jako tak. Kvůli jednomu panáku nebudu riskovat zdraví."

Další naší zastávkou byl Safari bar. I tady klub praskal doslova ve všech. Lidé všech věkových skupin se bavili, tančili a pili. Hojně. Především ale pivo a víno a to navzdory tomu, že bar měl na večer naplánovanou akci na vodku, kdy při koupi jedné druhá byla zadarmo. Tu nakonec museli ale zrušit a barové police zaplnili likéry pod třicet procent.

Když jsme druhý den namátkově zavítali do restaurace Retro v Hrnčířské ulici, museli jsme konstatovat, že nával lidí povolil. Restaurace byla poloprázdná, na baru jsme ale narazili na dvě sdílné slečny. „S tvrdým alkoholem je to tento týden jedna radost," smála se Denisa Pokrývková. Ta se nám svěřila, že pochází z Ostravy a do Opavy zavítala na víkend za kamarádkou z vysoké školy. „Jen pár hodin před prohibicí jsem zakoupila láhev magistra a ke všemu ve slevě. Když ji ale vyhlásili, dostala jsem docela strach," svěřila se Denisa Pokrývková.

Proto zavolala na krizové centrum pro Moravskoslezský kraj, kde jí sdělili, že v Magistru zatím škodlivé látky nalezeny nebyly. „Přesto mi ale doporučili, abych si raději nechala alkohol otestovat, prý je to možné někde u VŠB. Bohužel se to ale platí, takže jsem nakonec nechala láhev doma," uvedla Denisa Pokrývková.

I ona s prohibicí více méně souhlasí. „To, že zakázali prodej alkoholu svědčí o tom, že očividně nemají situaci pod kontrolou. Kdyby ale prohibici vyhlásili, nepila bych tvrdý alkohol stejně. Jedna půlka mi nestojí za to, abych byla v lepším případě slepá, v horším mrtvá," uzavřela Denisa Pokrývková.

Klára Jarošová

Ilustrační foto

Klub Art v sobotu večer: Prohibice! Máme utrum!

Třiadvacetiletá studentka Markéta Adamová z Opavy a její přátelé uplynulou sobotu večer na vlastní kůži poznali, co to znamená prohibice.

Pětice přátel se vypravila do klubu Art Obecního domu na koncert. „Přišli jsme tam o půl desáté večer, zábava již byla v plném proudu. Na baru visel na papír, na němž bylo napsáno: Prohibice! Máme utrum! Docela mě to pobavilo," uvádí studentka Univerzity Palackého v Olomouci.

Jí samotné žádná prohibice nevadí, protože pije jen víno. Jednomu z jejich kamarádů to však zas tak jedno nebylo. Měl totiž výjimečně chuť na panáka vodky. „Říkal, že zrovna dnes večer, když je ta prohibice,  by si toho panáka dal, a nemůže," pokračuje s úsměvem studentka. Podle jejich slov nikdo z účastníků koncertu neprotestoval, nikdo na obsluze panáky neloudil,  prohibice se však stala námětem konverzace celého večera: „Někteří na to téma vtipkovali a popichovali se."

Markéta si nakonec objednala dvě deci bílého vína, s nímž si vystačila do konce večera. Její kamarádi si dali hlavně pivo stejně jako většina návštěvníků koncertu.

Zuzana Urbánková