„Takové on
-line tlumočení zjednodušuje komunikaci a odstraňuje bariéru mezi neslyšícím a slyšícím. Odehrává se prostřednictvím video hovoru za účasti tlumočníka znakového jazyka," konstatuje ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Tablet nemocnici zapůjčila Agentura pro neslyšící APPN v rámci projektu Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící s využitím komunikačních technologií. Podpořila ho Česká televize s cílem umožnit domluvu mezi neslyšícími pacienty a zdravotnickým personálem ve znakovém jazyce.

Jak probíhá v reálné situaci? 
S tlumočníkem se klient spojí pomocí zapůjčeného tabletu přes Skype. Podstatou je přenos znakové řeči pomocí webkamery. Pacient se tak může domluvit díky tlumočníkovi s lékařem na všem, co je potřeba.

Získá přesné informace o vyšetřeních, diagnóze, zaručena je též komunikace a zodpovězení aktuálních dotazů.

Dopředu jde s tlumočníkem také domluvit čas spojení například při vizitě. On-line tlumočníci se řídí etickým kodexem tlumočníků, čímž je zaručena povinnost mlčenlivosti a služba je dostupná nonstop.

„On-line tlumočnickou službu pro neslyšící poskytujeme zdarma a tablet máme dlouhodobě zapůjčený," říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Lenka Hanková. Umístěn bude na registru pavilonu V a v případě potřeby jej tam převezmou zdravotníci konkrétního pracoviště, které bude tlumočení potřebovat.