Lékaři opavské nemocnice otráveného pacienta přijali v úterý večer. „S lékaři komunikuje. Napojili jsme ho na umělou ledvinu," řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Čtyřiatřicetiletý muž z Budišovska si sanitku přivolal sám. „Celý den zvracel a měl problémy se zrakem," uvedl Svoboda.

Celkem lékaři a policie evidují v Moravskoslezském kraji už 16 lidí, kteří měli po požití nebezpečného alkoholu problémy. Pokud se potvrdí souvislost i v Bílovci, tak pět lidí zemřelo. Další oslepli.

ČTK

Metylalkoholem otrávený muž má poškozený zrak

Chtěl oslavit své narozeniny. To ještě netušil, že na to doplatí tím nejcennějším: zdravím. Čtyřiatřicetiletý muž z Budišova nad Budišovkou koupil čtyři půllitry vodky a o uplynulém víkendu pozval na oslavu tři kamarády.

V úterý okolo desáté hodiny dopolední mu bylo nevolno, začal zvracet a měl potíže s viděním. Večer si zavolal pomoc a nechal se záchrankou dovézt do Slezské nemocnice v Opavě.

„Tady ho naši lékaři okamžitě vyšetřili a napojili na umělou ledvinu. Nyní leží na anesteticko resuscitačním oddělení na umělé ledvině, je při vědomí, ale špatně vidí. Nelze vyloučit trvalé následky, zrak nebude asi stoprocentní, nervy jsou poškozeny," uvedl tiskový mluvčí opavské nemocnice Daniel Svoboda

Podle jeho slov pacient tvrdí, že láhve vodky byly skle, byly všechny kolkovány a nekoupil je v žádném stánku, ale v budišovském kamenném obchodě. A jak je možné, že on skončil v nemocnici a jeho tři kamarádi nikoli? „Ti totiž vodku na rozdíl od něho zapíjeli pivem, tedy čistým alkoholem, což je nejspíše zachránilo," míní tiskový mluvčí.

Případ přiotráveného muže z Budišova bourá některé mýty o stejně či ještě hůře postižených lidech. Pokud mluví pravdu, pak životu nebezpečný metylalkohol můžete koupi i jinde než stáčený v pochybných stáncích. A pokud jste získali představu, že se to týká jen sociálně slabších lidí, tak se mýlíte také. „Náš pacient je normální mladý kluk, který chodí do práce, a říká, že moc nepije. Jen prý chtěl oslavit své narozeniny," doplnil Daniel Svoboda.

Případ budeme sledovat

Zuzana Urbánková