K pavilonu B přijel v 10.30 hodin jeřáb s úkolem odstranit z nukleárního oddělení dosloužilou gama-kameru a nahradit ji zbrusu novou a zcela moderní. Starý přístroj už má své odslouženo a hrozila mu porucha s opravou za zhruba milion korun. Ta by však nebyla rentabilní, protože by nemocnici zůstal starý a už nemoderní přístroj s vyhlídkou dalších více i méně nákladných poruch.

Krajští radní proto vloni rozhodli o zakoupení nové gama-kamery za 9 373 500 korun, pořízené z regionálního operačního programu na obnovu zdravotnické techniky. Její úctyhodné rozměry s neméně úctyhodnou váhou si vyžádaly přítomnost jeřábu, který otvorem po vybouraném oknu vystěhoval původní přístroj a nastěhoval nový. Maximální opatrnost byla holá nutnost, protože pavilon B je památkově chráněný objekt.

Po hodině čekání se rameno jeřábu konečně pohnulo směrem k vybouranému oknu. Bylo zřejmé, že stěhování dostává spád. Hlavní část staré gama-kamery, zavěšená na řetězy, se po vysoukání na plošinu vznesla do vzduchu, zakroužila kolem pavilonu a dosedla na korbu přistaveného vozidla.

Primář nukleárního oddělení Jiří Hrbáč sledoval její poslední cestu se zřetelnou nostalgií. „Byla to jedna z nejlepších mašin své doby. V republice jich bylo jen několik a fungovaly spolehlivě. Představuje kus dobře odvedené práce našeho oddělení,“ loučil se primář se starou gama-kamerou.

Za třináct let jejího působení v opavské nemocnici pomohla vyšetřit zhruba 25 tisíc pacientů.

Nová gama-kamera, vážící téměř dvě tuny, bude po nastěhování a smontování do poloviny dubna ve zkušebním provozu. Potom už bude fungovat naostro. Je moderním diagnostickým přístrojem, plně vyhovujícím současným léčebným požadavkům. Obsluhující personál u ní ocení mimo jiné i jednodušší ovládání, než měla předchůdkyně.

Gama-kamera je diagnostický přístroj využívající gama-záření k diagnostice různých nemocí. V úvodu dostane pacient do žíly malé množství radionuklidů, které jsou netoxické a zpravidla nealergizující. Pro organismus člověka mají nižší zátěž, než je u klasického rentgenu, a vyšetření mohou absolvovat všechny věkové kategorie včetně kojenců. Pouze u těhotných nebo kojících žen je toto vyšetření prováděno jen v nezbytném případě. Po vyšetření by pacient měl tyto radionuklidy vyplavovat z těla zvýšeným pitným režimem.