Tato plazma totiž může zachraňovat životy pacientů s koronavirovou infekcí. „Jedná se o plazmu pacientů, kteří Covid-19 sami v posledním jednom až dvěma měsíci prodělali, již jsou zdrávi a mají tak možnost darovat plazmu a pomoci dalším hospitalizovaným s Covidem-19 v naší nemocnici,“ vysvětluje primář Hematologicko-transfuzního oddělení Slezské nemocnice Lukáš Stejskal.

Dámy, podpořte své muže!

A jak vypadá profil vhodného dárce? Zdravý muž starší 18 let, vážící nad 65 kilogramů a který sám v minulosti nedostal transfuzi krve. Přijít by měl ideálně dva týdny po uzdravení z koronaviru nebo dva týdny po ukončení karantény. Naopak žen se toto darování plazmy netýká.

„Tam je potíž v tom, že plazma žen, pokud byly těhotné, ale třeba i potratily, může příjemci způsobit vážnou vedlejší reakci, která se projevuje horečkou a dušností a nejde rychle poznat od zhoršení Covidu-19. Je to trochu složitější. Ale prosím laskavě ženy o pochopení, a také aby podpořily a poslaly k nám na stanici své muže,“ vysvětluje s úsměvem primář. Dárců je aktuálně málo a opavská nemocnice proto hledá další.

Transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě najdete v Olomoucké ulici. Má samostatný vchod i parkoviště.Zdroj: Jiří Krušina

„Od příchodu zabere celý proces asi dvě hodiny, vlastní odběr ze žíly trvá přibližně 45 až 60 minut,“ upřesňuje Lukáš Stejskal. Pokud by tedy měl některý muž zájem, může se objednat na telefonním čísle 800 800 127.