To, co náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka před rokem sliboval, dnes neplatí. „Interna ve Vítkově zůstane a bude ještě rozšířena o ambulance některých novojičínských specialistů,“ tvrdil tehdy náměstek Veverka. Stalo se tak v době, kdy byla vítkovská nemocnice sloučena s novojičínskou. Rok se sešel s rokem a všechno vypadá jinak. Atmosféra kolem vítkovské nemocnice tak opět zhoustla.

Ředitel nemocnice v Novém Jičíně Radan Gocal hodlá lůžkové interní oddělení ve Vítkově zrušit. Tato informace vyvolala mezi obyvateli celé spádové oblasti velké pozdvižení a na nesouhlasné petici je nyní už 2 500 podpisů. „Převoz pacienta ve špatném zdravotním stavu z Vítkovska do jiných nemocnic ho může vážně ohrozit. Všechno navíc komplikuje fakt, že interních lůžek není v okolních nemocnicích tolik, kolik by jich bylo zapotřebí,“ varuje předsedkyně krajské rady Odborového svazu zdravotnictví Vladimíra Bučková. Problémem se v závěru června na svém jednání zabývalo vítkovské zastupitelstvo, které se záměrem nesouhlasilo. Nemocnice ve Vítkově poskytuje v současnosti zdravotní péči pro zhruba 30 tisíc obyvatel ze spádové oblasti. Má čtyřicet lůžek na interním oddělení, tři na JIP, padesát na LDN, ambulance a vybavenou klinickou biochemii i rentgen.

Zástupci vítkovského městského úřadu se starosty okolních obcí navštívili hejtmanova náměstka Jiřího Veverku, aby ho informovali o celé záležitosti. „Sdělil nám, že se zatím nemůže vyjádřit, protože čeká na písemný návrh chystaného opatření od ředitele Gocala. Můžeme slyšet na různá ekonomická zdůvodnění, ale všechno akceptovat nelze. Nechápeme, proč v dalších městech může fungovat to, co ve Vítkově nejde, a právě interna je velmi důležité oddělení. Odmítáme být považováni za občany druhé, nebo dokonce třetí kategorie,“ shrnuje názor Vítkovanů místostarosta Oldřich Vícha. Rozhořčením se netají ani starosta Větřkovic Dušan Lederer. „Pokud vím, tak interní oddělení ve Vítkově na sebe letos za první čtyři měsíce vydělalo, ve ztrátě byla údajně jen JIP a LDN. Hejtmanův náměstek Veverka nám slíbil, že se nad materiálem ředitele novojičínské nemocnice Gocalem sejdeme ještě před jeho předložením radě i zastupitelstvu kraje a budeme ho připomínkovat. Jisté je, že se nám zdravotní dostupnost vzdaluje a lidé to vnímají negativně,“ zlobí se starosta Lederer.

Ředitel novojičínské nemocnice nechce zatím záležitost v tisku rozebírat. „Veškeré naše snahy směřují k tomu, aby se obě zdravotnická zařízení vzájemně doplňovala a pacientům poskytovala vysoce kvalitní služby a při tom byla ekonomicky stabilní. Jedině když zdravotnické zařízení neprochází ztrátou, může investovat do rozvoje a modernizace a poskytovat lepší péči. Ve Vítkově chceme vybudovat moderní trakt pro diagnostickou a léčebnou péčí s dostatečným odborným zázemím, aby pacienti byli spokojení,“ zní povšechné vyjádření ředitele Radana Gocala. Se svým záměrem seznámí radu kraje 1. srpna. (Pozn.redakce: Případ budeme dále sledovat.)