VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení nemocnice: Oddělení rušit nechceme, lůžka možná ano

OPAVA -Jiná situace může nastat v redukci lůžek, kterou prosazuje Ministerstvo zdravotnictví. Rozhodnutí však ještě nepadlo a nejistota vyvolává mezi zdravotníky určitou nervozitu.

19.6.2007
SDÍLEJ:

Nemocnicí vládne nervozita. Zdravotníci zatím přesně nevědí, co je čeká.Foto: DENÍK/Roman Konečný

„Svou představu o změnách v organizaci mám, ale dosud jsem ji neprojednal se zřizovatelem. Hovořit o nich je proto v současné době ještě nemožné,“ konstatuje ředitel opavské nemocnice Tomáš Stejskal. O redukci lůžek bylo dosud neoficiálně uvažováno v souvislosti s očním oddělením, na kterém stoupá počet ambulantních operačních zákroků, u kterých není nutná hospitalizace.

Obavy ze zrušení lůžkové části mají i pacienti kožního oddělení, které disponuje osmnácti lůžky. V případě jejich zrušení by stávající léčebná péče přešla na ambulantní formu a hospitalizovaní pacienti by museli být umístěni na jiných lůžkových odděleních. „Zrušení lůžek na našem oddělení by se citelněji dotklo mimoopavských pacientů. Jestli budou lůžka zrušena, nebo zůstanou zachována, však v této chvíli ani netušíme,“ míní primářka kožního oddělení Eva Jašková.

V areálu byla vloni zrekonstruována hematologie, transfúzní stanice a laboratoře, nový informační systém pro diagnostiku získala radiologie, a interně přibyly nové dialyzační monitory.Vplánu jsou ještě rekonstrukce dalších pracovišť a nákup přístrojového vybavení. Jde o přístroj k ředění léků pro nemocné rakovinou, který má v republice teprve sedm nemocnic. Přístroj zajišťuje správnou a bezpečnou přípravu cytostatik, tedy léčivých látek zpomalujících růst rakovinných buněk. Vybudování klimatizovaných prostor pro umístění nového přístroje a jeho nákup představuje náklady za zhruba 4,3 milionu korun. Část peněz na tuto investici má nemocnice připravenou ve vlastním rozpočtu a hledá i další možnosti financování.

Oddělení nukleární medicíny očekává letos moderní gamakameru, kombinovanou s počítačovým tomografem v ceně 23 milionů korun. Stát na její pořízení přispěje dotací ve výši 16 milionů a zbytek dorovná město Opava. Finančním problémem nemocnice zůstává geriatrické a doléčovací oddělení. „Zrušit ho zatím rozhodně neplánujeme, ale současný stav je neúnosný. Neustále podnikáme kroky k tomu, aby nám zdravotní pojišťovny dorovnaly úhradu do výše jiných srovnatelných „eldeenek“. Zatím na ně totiž dostáváme celkově méně než jiná podobná zařízení i přesto, že právě naše je pojišťovnami hodnoceno jako jedno z nejlepších v republice,“ konstatuje ředitel Stejskal.

Z hospodaření loňského roku může mít Slezská nemocnice radost. Její výsledky se proti roku 2005 evidentně zlepšily. Rok 2006 zakončila Slezská nemocnice s plusem 12 milionů korun. „Důležitější však bylo meziroční zlepšení celkového hospodaření, které stouplo o 7 milionů korun. I když to pořád ještě není to, co bychom si všichni přáli, podařilo se nám hospodaření trochu zlepšit. Do výsledku se částečně promítla už nastartovaná úsporná opatření, u kterých však hlavní dopad očekáváme až letos,“ dodává Tomáš Stejskal

19.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Výhru oslavil odpálením petardy a vylekal tím sousedy

Zasedání zastupitelstva města Opavy. Ilustrační foto.

Zastupitelé stihli projednat zhruba polovinu bodů

Představujeme prvňáky ZŠ Kravaře

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Zastupitelé dali stavbě nového bazénu zelenou

Více než dvě hodiny trvala na pondělím zasedání opavského zastupitelstva jednání o záměru na výstavbu nového krytého bazénu.

Outletové centrum: proč není dálniční napojení

Výstavba outletového centra v Ostravě-Přívoze, kterému se Deník v minulých dnech věnoval, budí mezi motoristy a starosty přilehlých obvodů a obcí rozpaky.

Vítr způsobil hlavně poruchy veřejného osvětlení

Spadlé stromy, výpadky elektřiny, poruchy veřejného osvětlení. Nejen s těmito problémy se musejí potýkat obyvatelé Opavska. Důvodem je silný vítr, který poslední dny zaměstnává především hasiče.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT