„Obdrželi jsme podnět a 13. září jsme zahájili správní řízení a uložili zadavateli soutěže, Magistrátu města Opava, zákaz uzavřít smlouvu ve výběrovém řízení,“ uvedla místopředsedkyně Úřadu na ochranu hospodářské soutěže pověřená řízením sekce veřejných zakázek Jindřiška Koblihová s odvoláním na to, že více informací vzhledem k zahájenému správnímu řízení nemůže poskytnout. Město Opava vyhlásilo na jaře soutěž o prodej a rekonstrukci objektu bývalé nemocnice na Popské ulici. Rada města původně doporučila zastupitelstvu jako vítěze soutěže pražskou firmu P.R.K.N.O Invest s.r.o.

„Z materiálu, které jsme dostali do zastupitelstva, jsme získali pochybnosti o pravdivosti údajů a referencích uvedených firmou P.R.K.N.O Invest s.r.o.,“ uvedl Petr Škrarohlíd (nezávislý za KSČM). Zastupitelstvo nakonec i po intervenci zastupitele Rudolfa Chamrátha sice vybralo firmu Project Real Estate Ypsilon, s.r.o., která byla doporučena jako druhá v pořadí, ale vedení města mělo podle Škarohlída připravit smlouvy se všemi účastníky řízení. „Podle našeho mínění je to ale pochybení, protože pokud někdo uvede nesprávné informace v soutěži, měl by z ní být vyřazen. Proto jsme dali s Lubomírem Fišerem (KSČM) podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ dodal Škarohlíd.

Náměstek primátora Jaroslav Horák (ČSSD) potvrdil, že vedení města rozhodnutí úřadu obdrželo. „Úřad na základě podnětu přezkoumání přijal předběžné opatření, které spočívá v zákazu uzavřít smlouvu ve výběrovém řízení. Úřad zahájil na základě určitých pochyb správní řízení. Smlouvu nelze podle něj uzavřít do doby než bude případ řádně prošetřen případně zjednána náprava,“ upřesnil Horák s tím, že další podrobnosti k případu nemá. Podle vyjádření právního oddělení magistrátu je zatím rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže předmětem zkoumání. Jedním z řešení by mohlo být také podání rozkladu vůči tomu rozhodnutí.