VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnicím chybí především mladí dárci krve

Opava, Ostrava - Darovat krev je čím dál víc záležitostí pro nadšence a lékaři se začínají obávat nedostatku cenné tekutiny. Dobrovolníci, kteří darují krev pravidelně, stárnou a mladí dávají přednost placenému odběru plazmy.

23.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ARCHIV/ Alena Kosová

Spotřeba krve přitom kvůli závažným operačním zákrokům roste. Transfuzní stanice v opavské Slezské nemocnici má v současné době krevních skupin dostatečné množství.

„Vítáme pochopitelně každého dárce, ale přednostní zájem máme o dárce plazmy bez ohledu na krevní skupiny,“ říká primářka Šárka Blahutová. Generace pravidelných dárců krve sice pomalu stárne, ale přicházejí i mladí lidé, mnohdy celé kolektivy – například vojáci, hasiči, policisté, sportovci, studenti.

„V Moravskoslezském kraji evidujeme i dárce, kteří přišli darovat krev více než dvěstěkrát,“ chválí rekordmany místopředsedkyně Oblastního spolku Červeného kříže Milada Němčíková. Mezi pravidelné dárce patří i jednatřicetiletá Leona Jedličková, držitelka Zlaté plakety za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů.

„Dárcovství mám asi v krvi, dobrovolný dárce byl i můj otec,“ říká sympatická maminka dvou kluků. Poprvé šla před lety dávat krev trochu z hecu – a již u toho zůstala. „Je tu příjemný kolektiv sestřiček a já mám alespoň pod kontrolou svůj zdravotní stav,“ říká. Plazmu chodí darovat pravidelně.

„Už se těším, až si pojedu do Prahy pro Zlatý kříž za osmdesát odběrů,“ směje se. Pracovníci transfuzních stanic a krevních center se často setkávají s lidmi, kteří jsou ochotni darovat krev, ale zaměstnavatel jim k tomu nedá pracovní volno. Přitom na něj mají podle zákona právo. I dnes se však najdou firmy, které dárcovství krve u svých zaměstnanců podporují.

Plazma na prodej

Dárce, zejména z řad mladých lidí, dnes mnohdy více lákají lukrativní odběry krevní plazmy. Švýcarská farmaceutická firma Sanoplasma otevřela v Ostravě své odběrové centrum loni na podzim. Za každý odběr vyplatí dárci čtyři sta korun.

„Naši klientelu tvoří z devadesáti procent studenti. K odběru je možné chodit každých čtrnáct dní. To je doba, během které si tělo umí odebranou plazmu dotvořit,“ říká vedoucí lékařka Soňa Králová. „Je sicepravda, že společnost vyváží plazmu do zahraničí. Do republiky se však vracejí z ní vyrobené léky, které jsou důležité pro české pacienty,“ uvedla lékařka.

„Dobrovolní dárci krve také mají určité výhody. Zaměstnanci si například mohou odečíst za každý odběr dva tisíce korun z daní. A pro studenty je každá koruna dobrá.“

„Bezplatných dárců si vážíme. Pořád platí, že krev je nenahraditelná tekutina a že je stále třeba. Navíc se každý z nás může kdykoliv ocitnout v situaci, kdy ji bude sám potřebovat,“ dodává primářka Šárka Blahutová.

Opavská transfuzní stanice potřebuje hlavně plazmu

Plazma je v transfuzní stanici Slezské nemocnice v Opavě odebírána v průběhu celého týdne jen po předchozím objednání v dohodnutých termínech. Krev bez objednávky je přijímána v pondělí a v úterý od 6 do 11 hodin a na základě objednávky první čtvrtek v měsíci od 12 do 15 hodin a v pátek od 6.30 do 7.30 hodin.

Objednat se k odběru mohou dárci buď osobně nebo telefonicky na čísle 553 766 493. Totožnost musejí před odběrem prokázat v evidenci transfúzního oddělení osobním dokladem s fotografií. Svým dárcům poděkuje opavská transfuzní stanice 29. května koncertem brněnského smyčcového kvarteta Radost, který pro ně připravila od 19 hodin v sále minoritského kláštera.

(jih)

#nahled|https://g.denik.cz/33/f3/ftg_infografika_darce_krev230508_adm350.jpg|https://g.denik.cz/33/f3/ftg_infografika_darce_krev230508.jpg| #


Autor: Jitka Hrivňáková

23.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební festival Colours of Ostrava 2018 v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2018 v Ostravě. Na snímku DJ Kygo.
183

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy sice se Spartou prohrál 2:0. Slezané ale rozhodně na Letné nezanechali špatný dojem. Srazila je až dalekonosná rána Kangy, druhou branku pak přidal za přispění teče Tetteh. Velký obdiv ale zaslouží opavští fanoušci, kterých do hlavního města přicestovalo něco okolo patnácti stovek.  

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT