Jak redakci potvrdil tiskový mluvčí Slezské nemocnice Opava Daniel Svoboda, předevčírem nabylo právní moci rozhodnutí kraje o možnosti proplácení poplatků. „Dostali jsme rozhodnutí, že to máme zavést v nemocniční lékárně.

Bude to stejné, jak to bylo předtím. To znamená, že budou pacienti podepisovat třístrannou dohodu,“ vysvětlil Svoboda s tím, že pár dní bude trvat, než to lékárna zavede.

„Musí se přizpůsobit software a zajistit člověk navíc, který se bude starat o administrativu,“ podotkl. Nakonec zmínil, že počítají s tím, že bude nemocniční lékárnu navštěvovat více lidí. „Případně rozšíříme personál lékárny,“ doplnil.

Co se týká lidí, ti mají rozdílné názory. Jedni hodlají dál využívat kterékoli lékárny, druzí už nyní vědí, že budou chodit do té nemocniční. „Do nemocniční lékárny jezdit nebudu, protože se mi nevyplatí jezdit přes celou Opavu až k nemocnici. Projela bych mnohem víc benzinu, než kolik bych ušetřila na poplatku,“ řekla sedmatřicetiletá Opavanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Ani čtyřicetiletá Zdena V. nehodlá kvůli odpuštění poplatku vyzvedávat léky výhradně v nemocniční lékárně. „Léky vyzvedávám většinou v nejbližší lékárně. Nebudu se zdržovat a vypisovat několikastránkové lejstro jen proto, abych ušetřila třicet korun. Čas raději využiji užitečněji,“ podotkla.

Vypadá to, že do nemocniční lékárny zamíří především starší lidé. „Určitě toho využiji. Slyšel jsem ale, že se to ještě řeší. Myslím si, že se dočkáme nejdříve v létě,“ uvedl senior z Opavy.

(Pozn. redakce: termín, kdy se poplatek v této lékárně přestane platit, vám sdělíme, jen co bude upřesněn.)