Ceny větších panelových bytů zůstanou letos v podstatě stejné jako vloni a u menších předpokládá opavská realitní kancelář Sting nárůst ceny do deseti procent. Očekávaný nárůst u cen cihlových bytů je v průměru kolem patnácti procent a u rodinných domků do deseti procent.

„Současnou cenovou hladinu do jisté míry stabilizuje velký nárůst cen v loňském roce. Tržní nájmy podle našich předpokladů zůstanou na loňské úrovni, která se v Opavě pohybuje od pěti do osmi tisíc korun a u velkých luxusních bytů v cihlové zástavbě kolem dvaceti tisíc korun. Nárůst je možný snad jen do deseti procent,“ říká manažer realitní kanceláře Sting Jan Kunz.

Podle majitelky opavské realitní kanceláře Realitka Stanislavy Veselé jsou ceny opavských nemovitostí už natolik vysoké, že letos dramatický nárůst očekávat nelze. Ceny stoupaly hlavně u bytů a zájem se nyní týká především menších bytů do 2+1, nebo hodně velkých bytů. Poptávka stoupá rovněž po jednogeneračních rodinných domcích.

„Navýšení cen nemovitostí předpokládám jen do deseti procent, kdežto loňský byl v desítkách procent. Tržní nájmy byly daleko nižší než regulované a počet nabídek bytů k pronájmu rychle stoupá. Vzniklá konkurence tlačí nájemné spíše dolů, a proto by částky letos výrazněji stoupat neměly,“ míní Stanislava Veselá. Také majitelka opavské realitní kanceláře Realitka Marcela Šebrlová větší nárůst nájmů ani cen nemovitostí nepředpokládá. „Dolů určitě nepůjdou, ale nárůst očekávám letos jen mírný. Nejstrměji šly ceny v Opavě nahoru v roce 2005, kdy se zvýšily o pětadvacet procent a vloni se jejich růst pohyboval kolem deseti procent,“ konstatuje Marcela Šebrlová.

Rada statutárního města Opavy schválila zvýšení regulovaných cen nájmů v obecních bytech. U standardních bytů dřívější 1. kategorie bude nárůst o 15,8 procenta a u bytů horší kvality se bude pohybovat od 20 do 40 procent. „Procenta se odvíjejí od výše dřívějšího nájmu. Lidem, kteří platili vyšší nájem, stoupne méně, a naopak těm, kteří měli nájem hodně nízký, stoupne výrazněji. Tím se podaří dohnat cílovou hodnotu nájmů, se kterou počítá ministerstvo pro místní rozvoj,“ popsal situaci referent odboru majetku města Jiří Lehnert.