Jak redakci uvedl veterinář Jan Urbánek z Pet centra v Opavě, k přehřátí psů dochází velmi lehce. „Při zvýšení tělesné teploty se pejsek snaží teplotu snížit zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tím však dochází rychle k dehydrataci odpařováním vody,“ vysvětlil Urbánek s tím, že pokud není včas zajištěn přísun vody, dochází ke snížení tlaku a k šokovému stavu. Po vyčerpání dochází ke ztrátě vědomí a k uhynutí.

Pes má potní žlázy jen v tlapkách

Veterinární lékař Martin Zelinka z Veterinární kliniky v Opavě pak poznamenal, že na rozdíl od člověka, který má potní žlázy rozesety po celém těle, je má pes pouze na spodině tlap a v meziprstí. „Pocení je u nich nahrazeno odpařováním vody z povrchu dýchacích cest a jazyka. Proto můžeme v horku vidět psa, jak rychle dýchá s doširoka rozevřenou tlamou a jazykem, který je někdy i třikrát zvětšený oproti normálu,“ zmínil Zelinka a dodal, že pes je původem zvíře z otevřené stepi nebo savany a původním způsobem života je to takový „suchozemský žralok“, který potřebuje pohyb. „Dále, ač to zní neuvěřitelně, chrání psa proti horku i hustá srst. Vzhledem k těmto skutečnostem jsou termoregulační schopnosti psa silně omezené. Pokud chce odpočívat, sám instinktivně vyhledává stinné místo s proudícím vzduchem, s chladným podkladem, například kamennou podlahu, dlažbu anebo udusanou hlínu,“ pokračuje. Pes se pak podle jeho slov nemá zbytečně moc stříhat, zbavuje se tím izolační vrstvy.

Nenechávejte psa v zaparkovaném autě!

Jak nejlépe uchránit pejska před přehřátím v letních vedrech? „Všechny pejsky obézní, starší, se srdečním nebo dýchacím problémem je nutné držet v chladnu a stínu. Je jim třeba zajistit dostatečný přísun pitné vody. Pejsci se nesmí nechávat v zaparkovaných autech. Během několika minut může v horkých dnech teplota stoupnout až na pětašedesát stupňů Celsia,“ vyjmenoval preventivní opatření Jan Urbánek a doplnil, že v horkých dnech by se měl omezit trénink i běhání se psy. Psům by se pak dále neměl dávat náhubek, aby se co nejvíce usnadnila ventilace.

Malé psy při přehřátí zabalte do mokrého ručníku

První pomoc před návštěvou veterináře je podle jeho slov co nejrychleji snížit teplotu. „Malé psy zabalíme do mokrého ručníku, velké psy poléváme vodou. Musíme se ale ubezpečit, že chladná voda proniká až ke kůži a není jen na srsti. Neměla by to být voda příliš ledová, ta by mohla ještě více ublížit,“ uvedl Urbánek. Podotkl také, že pokud je pes schopen pít, měli bychom mu nabídnout komerčně vyráběné rehydratační roztoky. V ordinaci pak veterinář zajistí žilní přístup a bude pokračovat v infuzní terapii a ochlazování.

Nejnáchylnější k přehřátí jsou psi s krátkým nosem

Jak konstatoval Martin Zelinka, tak jako mezi lidmi jsou i u psů konstitučně silnější jedinci, kteří toho vydrží víc. „Mezi plemena, která jsou více náchylná k přehřátí, však patří všechna krátkolebá plemena, jako například boxeři, buldoci, mopsi a trpasličí plemena, jako například trpasličí pinč nebo čivava. Nyní je doba dovolených, kdy na cesty lidé berou s sebou své čtyřnohé miláčky. Ne všude je ale mohou na cestách doprovázet, a tak je nezřídka nechávají v autech. To jsou pak nejčastější příčiny přehřátí psa velmi často končící až smrtí,“ dodal Zelinka. Nejnáchylnější jsou podle Urbánka psi mladí, staří a obézní jedinci. „Dále pejsci nemocní, především s onemocněním srdce nebo s dechovými obtížemi. Obecně také všechna plemena s krátkým nosem, například francouzský buldoček, maltézák, boxer, ši-tzu, bišonek a podobně. Psi s velmi hustou srstí jsou k přehřátí náchylní také,“ dodal Urbánek.

V psím hotelu mají psi bazén

Připraveni na letní horka jsou také v hotelu Besi pro psy a kočky ve Štěpnákovicích. Klimatizaci sice pro pejsky nemají, zato v horních patrech používají ventilátor. „Ve spodním patře větrák nemáme, a tak musíme dole co nejmíň větrat, když jsou taková horka. Dále pejskům zajišťujeme dostatek tekutin. Venku pak mají bazének. Když mají pejsci chuť, mohou být ve vodě,“ uvedla majitelka hotelu Besi Bronislava Rycková.