Tento týden jsme zavítali do Dolního Benešova.

Není to tak dávno, co na zdejším náměstí vztyčili vánoční strom. Kolemjdoucí hýřili optimismem. Město podle nich má téměř vše, co potřebují. „Žiju tady už dvaačtyřicet let. Přistěhovala jsem se z vedlejších Bolatic. Pochvalu si zaslouží zejména náš farář Pavel Kuchař, který svou práci odvádí na výbornou. Něco podobného platí i o řediteli kulturního domu Jiřím Siostrzonkovi. Vyžití v kultuře zde máme dobré," vysvětlovala nám Anna Faiková.

Její kamarádka Magda Hartošová také téměř výhradně používala superlativy, ale našla i pár nevýhod: „Žije se mi tady fantasticky. Škoda pouze vysokého množství aut, které Dolním Benešovem denně projíždí. Dopravní situace není moc dobrá. Uvítala bych zde také něco jako klub seniorů, kde by se starší lidé mohli scházet."

Mladá maminka Kateřina Koudelová by zase byla ráda, kdyby sem tam na území města mohla někam zajít se svými dětmi: „Bylo by fajn, kdybych je třeba odpoledne dala do dětského centra anebo bych tam s nimi i zašla. Tohle by bylo super. Jinak nemám žádných výtek. Lidé jsou zde milí a mám to tady moc ráda."

Co na to říká starosta Martin Štefek

Dolnobenešovský starosta Martin Štefek byl víceméně pochvalnými slovy na adresu města potěšen. „Pavel Kuchař pracuje u nás jako farář už dva a půl roku a musím uznat, že spolupráce se samotnou farností se zlepšila," uvedl právě Martin Štefek.

Bohužel ani nejčelnější městský představitel nedokáže zmírnit intenzitu dopravy, která Dolní Benešov dlouhodobě trápí. „Jedná se o vleklý problém. Léta se snažíme o stavbu obchvatu. Proudí k nám auta z Opavy a také směrem od Hlučína. Smutný je fakt, že osmdesát procent vozidel městem jenom projíždí," pokračoval.

Co se týče například senior klubu, Martin Štefek se novým možnostem rozhodně nebrání. Je ale na občanech, aby vyvinuli dostatečnou iniciativu. „Při armaturce MSA senior klub funguje. Pokud někdo cítí potřebu, že by se zde senior klub anebo třeba i jiné zařízení mělo zřídit, můžeme takové skupině vyjít vstříc. Iniciativa však musí přijít ze strany občanů," uzavřel dolnobenešovský starosta.

Petr Dušek