Tento týden jsme zavítali do Dolních Životic.

Lidé, které jsme zde oslovili, se ochotně rozpovídali. Například jednašedesátiletý rodák z Dolních Životic Ervín Kavan je s životem v této obci spokojen. „Líbí se mi tu, kam bych šel? Vedení obce se stará, se starostou to jde," chválí obecní úřad.

Na otázku, co by se v jeho obci přece jen mohlo zlepšit, odpovídá, že vedlejší silnice. „Ta hlavní je pěkná, ale ty ostatní rozbité. Například z Hertic či Mokolajic k nám."

Ervín Kavan a další oslovení obyvatelé si pochvalují, že ve vesnici funguje lékařská ordinace, pošta či mateřská a základní škola, jejichž budovy považují za velmi pěkné. To oceňují i dvě ženy, které nám sice své jméno řekly, ale zveřejnění odmítly.

„Máme tu také pěknou restauraci či areál u lesíka, kam rády chodíme. Do města se dostaneme autem nebo i autobusem, kterých tu jezdí dost. Také vlakové spojení zde funguje," usmívají se. „Jen sokolovna by se už mohla dočkat konce oprav," dodávají.

Náladu jim však občas kazí někteří klienti Zámku Dolní Životice, který poskytuje sociální služby. „Nechceme se nikoho dotknout, ale někteří klienti by měli chodit ven s doprovodem. Vysedávají před obchodem, vykonávají tam malou potřebu, děti se jich bojí. Je to nepříjemné," dodávají obě a další v hloučku jim přikyvují.

Co na to říká starosta Jaroslav Vaněk

Starostu Dolních Životic Jaroslava Vaňka pochvala od lidí těší. „Snažíme se pro ně dělat řadu věcí, které jinde nedělají," říká.

Co se týká postesknutí nad rozbitými silnicemi v okolí obce, pak uvádí, že se jedná o silnice třetí třídy spadající pod kraj, na něž je obec krátká: „V zastavěné části se snažíme pravidelně opravovat výtluky, příští týden nás čeká taková oprava za 220 tisíc korun."

Za větší problém považuje volný pohyb některých klientů zdejšího zámku po obci. „V rámci transformace sociálních služeb jim nikdo nebrání pohybovat se volně. Snažíme se to řešit s vedením, řada věcí se zlepšila, někteří jsou však nepřizpůsobiví," dodává starosta.