Tento týden jsme zavítali do Hradce nad Moravicí-Jakubčovic.

Místní byli ještě zdrceni tragickou událostí z nedalekého Skřipova, kde v pondělí večer byla zavražděna vedoucí pošty. „Kdyby to šlo, tak by Jakubčovice vzkázaly: Havel na hrad. Je opravdu hrozné, co se v dnešní době děje," poznamenal třiasedmdesátiletý pan Kuděla, jenž v Jakubčovicích žije celý život.

Jedním z hlavních témat pro jakubčovické obyvatele jsou kamiony, které jezdí přes obec do blízkého kamenolomu.

„Spousta občanů to kritizuje. Málokdo si ovšem uvědomuje, že bez něho by byla řada lidí bez práce. Někteří z nich navíc kamenolomu prodali své pozemky a nyní si stěžují na dopravní zatížení," kroutil hlavou Kuděla.

Jeho soused František Hon také žije v Jakubčovicích od narození. Hlavní problém vidí ve stavu zdejších komunikací: „Některé cesty v obci jsou v hrozném stavu. Nutně by potřebovaly opravit." Přitakala mu i Zdeňka Víchová, která zrovna byla na procházce s vnukem Tobiášem: „Stav některých cest je velice špatný. Skoro bych hovořila až o neúnosné situaci. Jinak jsem zde ale naprosto spokojená. Žiju tady odmala a nevytýkala bych už nic dalšího."

Co na to říká starosta Karel Hanák?

O nepříznivém stavu jakubčovických silnic moc dobře ví i vedení Hradce nad Moravicí, pod nějž Jakubčovice spadají. K nápravě by mohlo dojít už v letošním roce.

„Máme za sebou schůzi s občany. Udělali jsme i anketu, podle níž jsme sestavili hlavní problémy obce. Ještě během letošního roku bychom chtěli začít s opravou cesty vedoucí od místního kulturního domu k hasičské nádrži. Bude na to uvolněna částka činící 700 000 korun," uvedl hradecký starosta Karel Hanák.

Mezi jakubčovickými obyvateli je hodně palčivá otázka související s nedalekým kamenolomem. Lidem pijí krev především projíždějící kamiony. „S policií jsme to samozřejmě řešili. Padla varianta, že by se jezdilo po silnici vedoucí směrem na Chvalíkovice. Vozidla by tak nemusela projíždět přes Jakubčovice, Bohučovice a ani Hradec. Nevím, proč se to zatím nerealizuje," pokračoval hlavní činovník města a na závěr ještě dodal:

„Za vzniklou situaci tak trochu mohou i lidé, kteří své pozemky prodali právě kamenolomu, díky čemuž mohl být rozšířen. Počítá se s tím, že kámen by v této oblasti měl být vytěžen do roku 2050. Pak bude celý prostor asanován."

Petr Dušek