„Přípravky se průběžně doplňují do skladu a zatím jsme neměli problém s jejich doobjednáním. Většina jodových přípravků na českém trhu nejenže není určena k prevenci při kontaminaci radioaktivním jodem, ale ani jejich obsah není k danému účelu vhodný,“ vysvětlil Machů s tím, že zpravidla se jedná o přípravky k doplnění nedostatečného přísunu jodu do organismu.

Vzhledem k zdravotnímu riziku při dlouhodobém příjmu jodu je podle něj vhodné, aby byli pacienti pod lékařským dohledem a neužívali tyto přípravky bez porady se zdravotnickými odborníky.

„Rád bych závěrem upozornil, že i Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal opakovaně prohlášení, že neexistuje žádný důvod pro preventivní užívání jodových tablet, jelikož případná hodnota radiace je zanedbatelná,“ podotkl.

Závěrem pak pacientům a klientům doporučil zachování klidu a nešíření paniky. „Mohu potvrdit, že většina pacientů toto vysvětlení přijímá a od preventivního podávání ustupuje,“ dodal Machů.

Lucie Orbanová

Primář: Užívání jódu nyní nemá smysl

Máte obavy z radiace z Japonska a chcete si běžet pro jódové tabely do lékárny? Nejdříve si přečtěte slova ředitele Slezské nemocnice a primáře rentgenového oddělení Milana Cveka.

Ten nepovažuje užívání jódu v současné době za smysluplné. Radiace z Japonska nemá podle něj nic společného s nechvalně proslulou radiací z Černobylu. „Když bouchl Černobyl, mělo užívání jódu rozhodně smysl, ale teď je zbytečné. Jeho úkolem je zablokování těch míst v organismu, která by radioaktivní spad mohl napadnout.

Radioaktivita v našem ovzduší je však skutečně zanedbatelná a jód proto ničemu nepomůže,“ vysvětluje primář Cvek.

Jitka Hrušková