Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomý: Psa bych si do nemocnice nebral

Opava - Když loni v červnu musel nevidomý masér Wellness Centra Václav Fišer do nemocnice, svou fenku Korinu si s sebou nebral. Postarala se mu o ni hodná sousedka. Dnes už by si svého psa s sebou do nemocnice vzít mohl, protože mu to zákonodárci umožnili.

3.6.2012
SDÍLEJ:

Václav Fišer s Korinou tvoří nerozlučný pár.Foto: archiv Charity

Jenže masér v tom má jasno: „Pokud by nešlo o náhlý případ, ale o plánovaný nástup, určitě bych ho s sebou nebral." Každý zrakově postižený člověk by měl mít podle jeho slov pro případ nemoci alespoň jednoho známého, kterého pes zná. Pak nemá nic proti tomu být s ním pár dnů sám.

V neznámém prostředí spoléhá na sebe

Než se pan Fišer s Korinou sžil, chvíli to trvalo. Byla vycvičená pro někoho jiného, ale ten si ji nakonec nemohl vzít. Do dvou let pobývala u různých cvičitelů a byla zvyklá na vidící lidi. Komunikovala s nimi pohledem, a proto bylo její soužití s nevidomým mužem komplikované.

„Jako společnice je moc fajn, ale jako služební pes, to už je horší. Za to ale nemůže. Plemeno Chespeake bay retriever je lovecké, takže pro ni je přirozenější lovit," vysvětluje Václav Fišer. To je hlavní důvod, proč se v neznámém prostředí raději spoléhá jen sám na sebe.

Jak to je s novým zákonem?

Je nový zákon pro nevidomé skutečně přínosem? Neradují se předčasně? Formulací: „kde to podmínky dovolují" umožňuje zákon pobyt psa jen někde. A dále pokud bude nemocnice trvat na samostatném pokoji, půjde o nadstandard.

Nevidomý bude stejně potřebovat další osobu, která se o jeho chlupatého společníka v nemocnici postará. Pes potřebuje zhruba čtyřikrát denně vyvenčit a právě to může být velký problém.

„Myslím, že zajistit takový servis je složitější, než psa u někoho nechat. Už to bývá složité, ale honit někoho několikrát za den do nemocnice, to si neumím dost dobře představit. Je to ztráta času a doprava taky něco stojí," pragmaticky konstatuje Václav Fišer. Ví, co říká, protože s fenkou Korinou žije už šest let. Za tu dobu už dokonale pochopil rčení: Když chceš poznat čistou lásku, opatři si psa.

Kolik bude psí pobyt stát?

Slezská nemocnice zatím nemá pobyt psa s nevidomým pacientem v ceníku. Podle nevidomého maséra může být taková služba výhodná hlavně v situaci, kdy se člověku udělá nečekaně špatně a není schopný shánět psovi opatrovníka. Má však jednu připomínku, související s poplatky, které se mohou vynořit.

„Lepší by možná bylo, kdyby měly nemocnice pro nečekané hospitalizace nevidomých pacientů smlouvu s psími penziony. Mělo by být zohledněno, že jde o služebního psa, aby z toho nebyla komerční záležitost," dodává Václav Fišer. Pes by v takovém zařízení čekal na pána za přijatelnou cenu.

Autor: Jitka Hrušková

3.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení