Stará polepená karosa. Na dveřích nápis Pozor zradar! Takovým autobusem přijeli včera okolo poledne do Opavy zástupci iniciativy Ne základnám. Nazvali jej příhodně Nezákladňák. Opava byla již dvaadvacátou zastávkou na cestě autobusu. „Nejsme jen jakousi túrou Pražáků, ale jsme první polistopadovou občanskou iniciativou, která působí po celé republice. Po cestě jsme posbírali již tři tisíce podpisů. Celkově se pod petici proti základně podepsalo asi sedmdesát pět tisíc lidí,“ uvedla jedna z mluvčích iniciativy Ne základnám Ivona Novomestská.

Na jejich záměru bojovat proti radaru na našem území nezměnilo nic ani zamítnutí obecného referenda na nedávném jednání vlády. „Je to pro nás signál o tom, že naše iniciativa má smysl, ačkoliv se mnozí snaží nás degradovat. Považují nás za komunisty, protože bojujeme proti americkým vojákům. My jsme ale proti jakýmkoliv vojákům,“ upřesnila Novomestská s tím, že obrat způsobilo hlavně to, že se za ně postavili starostové Londýna nebo Hirošimy. Jak na přítomnost autobusu Nezákladňáku reagovali okolo procházející lidé? „Jsem pro radar. Rusi nás napadnou co nevidět. Vzpomeňte si na rok 1968,“ uvedl muž, který si nepřál uvést své jméno.

Ne všichni ale měli stejný názor. „Jsem proti radaru. Bude sloužit podle mého k obraně Spojených států amerických a ty my nemusíme bránit. Nechápu, proč se má takový radar stavět právě ve střední Evropě,“ poznamenal Jaroslav Burianec z Hranic na Moravě. Petici podepsala také Jarmila Imrišková: „ Ostatní evropské země jako Rakousko a Švýcarsko radar odmítly, tak proč by měl stát u nás? Jedni vojáci nedávno odešli a už se sem tlačí druzí. Podepsala jsem petici kvůli svým dětem a všem, kteří chtějí mír,“ uvedla.

Eva Langerová s dcerou, které se do Opavy nedávno přestěhovaly, byly také proti radaru. „Nejsem vůbec pro. Ani Rusko, ani Američané tady nejsou potřeba. Zvládneme to bez nich sami,“ uvedla Eva Langerová. Zástupci iniciativy Ne základnám se věnují informační kampani proti radaru ve svém volném čase. V Opavě nabízeli i tiskoviny, které vysvětlují nejen jejich postoje, ale také názory některých osobností. „Střídáme se a my jsme na cestě už osmý den, někdy se nám podaří projet za den třeba pět měst. Včera jsme například začínali v osm ráno a končili až v sedm večer. V Opavě dnes podepsalo petici více než pět set lidí,“ uvedla Ivona Novomestská.