To jsou důvody, pro které se nová práce hledá pořád ještě velmi obtížně. Opavský úřad práce evidoval koncem října 9 210 uchazečů, což je pokles proti září o 16 lidí, a míra nezaměstnanosti byla 9,6 procenta.

K dispozici je 408 volných míst a na každé připadá teoreticky 22,6 uchazeče. Z celkem 978 vyřazených klientů našlo práci 687, další byli z evidence vyřazeni pro porušení zákona o zaměstnanosti nebo z jiných důvodů. Hromadné propouštění nenahlásil v okrese Opava v říjnu žádný zaměstnavatel a o vyplácení náhradní mzdy požádali Úřad práce čtyři podnikatelé pro 199 zaměstnanců.

„Prognóza vývoje nezaměstnanosti nepočítá do konce roku s větším poklesem, ale na druhé straně nejsou na Opavsku nutné žádné krizové scénáře. Vzhledem k současné ekonomické situaci a nastupující zimě je však zvýšení zájmu o nové pracovníky málo pravděpodobné,“ konstatuje pracovnice Úřadu práce Ludmila Berková.

Opavský pracovní úřad zařadil v říjnu do rekvalifikace 53 evidovaných uchazečů.

Nabídka pracovních míst

Zájem se strany podnikatelů je o zedníky, kameníky a omítkáře (33), o kovopracovníky (23),o pojišťovací agenty (23),) o prodavače (20), telefonisty (19), lékaře (18), svářeče a páječe (13), instalatéry, klempíře a zámečníky (13), číšníky a servírky (13) stavební techniky (13), kuchaře (11), řidiče nákladních vozů a tahačů (10).

Slezská nemocnice hledá 10 lékařů, 2 farmaceuty a 1 obsluhu lékařského zařízení. Pojišťovna přijme 15 pojišťovacích agentů, Ostroj potřebuje 10 svářečů a páječů, 2 strojírenské techniky, 1 obchodního agenta, 1 kartografického technika, konstruktéra, kresliče a zeměměřiče, 1 architekta, projektanta, konstruktéra a technického inženýra.

SMS finanční poradenství hledá 9 telefonistů, 4 obchodní cestující a 1 obchodního agenta, společnost K + B Expert přijme 10 prodavačů a 2 ředitele v malo i velkoobchodě. Firma Merkuro Temp hledá 12 kovo pracovníků, Unicont Opava přijme 5 zedníků, kameníků a omítkářů, 5 podlahářů, parketářů a obkladačů i 2 stavební zámečníky, instalatéry, klempíře a potrubáře.

Ve firmě R. M. S. – plus najde práci deset telefonistů.