Na každé z 355 volných míst bylo teoreticky zhruba třicet žadatelů a míra nezaměstnanosti se dostala na 11,1 procenta.

„Zhoršení situace na trhu práce hned počátkem roku není nijak překvapivé. Dalo se očekávat už proto, že se situace v lednu oproti prosinci dosud nikdy nezlepšila Letošní zima je přitom mimořádně tvrdá, takže dopad na zaměstnanost je vyšší než ve stejných obdobích v minulých letech, a navíc je tu hospodářská recese,“ míní pracovnice úřadu Ludmila Berková.

Z evidence bylo vyřazeno 926 klientů a nově se zaregistrovalo téměř 1 700 nezaměstnaných. Z hlediska povolání ztratili práci nejčastěji pomocní a nekvalifikovaní dělníci (221), zedníci (165), prodavači v obchodech (53) a řidiči nákladních automobilů a tahačů (50).

Nezvykle vysoký byl tentokrát i počet osob, které ukončily svou samostatně výdělečnou činnost. Podnikání v lednu ukončilo rekordních 346 živnostníků a to je o 195 více než v lednu 2009.

Do kvalifikačních kurzů bylo zařazeno 120 zájemců. Další novinkou je překvapivá ohroženost mužů, kteří nyní přicházejí o práci s velkou převahou proti ženám. Z lednového přírůstku 1 687 nezaměstnaných je pouze 564 žen.

Hromadné propouštění v opavském okrese v lednu nahlášeno nebylo a žádný zaměstnavatel nepožádal úřad práce o povolení k výplatě náhradymzdy v nižší částce.

Koho zaměstnavatelé hledají?

Slezská nemocnice stále hledá 12 lékařů a 8 porodních asistentek. Česká pojišťovna přijme pro opavskou agenturu 15 pojišťovacích agentů, společnost Merkuro Temp hledá 12 strojírenských dělníků v automobilovém průmyslu, společnost Brano přijme 6 nástrojářů a 6 seřizovačů - lisařů. Společnost R. M. S hledá 10 telefonistů a firma Jiří Reichenauer potřebuje 8 číšníků i servírek a 2 krupiéry.