Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost na Opavsku klesá pomalu

Opava - Situace v zaměstnanosti se celkově zlepšuje, ale na Opavsku zatím není pokles nezaměstnaných tak výrazný jako v jiných místech kraje.

22.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Z pohledu republiky se Opava dostala na 14. místo, což představuje zhoršení její pozice o celá tři místa. První měsíc letošního roku poslal do evidence Úřadu práce (ÚP) v Opavě 230 nových klientů a toto číslo bylo v rámci kraje nejvyšší. Úřad měl v lednu 8023 lidí bez práce a míra nezaměstnanosti představovala 8,6 procenta.

Nepříznivý vývoj ovlivňuje několik faktorů. Hlavním je špatná dopravní dostupnost města a s tím související nezájem nových investorů. Dostatečný není ani počet průmyslových zón, ve kterých by nové firmy mohly působit. „Ještě letos však očekáváme určité zlepšení situace. Některé velké firmy, například Model, IVAX a Brano, budou rozšiřovat své aktivity, a tím vytvoří nová pracovní místa,“ říká ředitelka opavského ÚP Jarmila Mateřanková.

Na provozy chráněných dílen poskytl ÚP v lednu 315 příspěvků, překlenovací příspěvek získalo šestnáct začínajících živnostníků a do rekvalifikačních kurzů bylo zařazeno šestaosmdesát zájemců. „Rekvalifikační kurzy jsou prvořadým prostředkem ke zvýšení zaměstnatelnosti a jsme připraveni hradit je také firmám pro jejich pracovníky,“ pokračovala Mateřanková. Podle jejích slov věnuje opavský ÚP pozornost rovněž svým obtížně zaměstnatelným klientům se zdravotním nebo věkovým handicapem.

„Jednáme se starosty obcí a nabízíme jim vytváření veřejně prospěšných prací. Na tento záměr budeme mít díky přispění Evropského sociálního fondu dostatek peněz a věříme, že obce zájem projeví. Také firmám jsme připraveni poskytnout na tyto uchazeče zvýšené finanční prostředky,“ dodává ředitelka Mateřanková. ÚP evidoval v lednu celkem 1354 volných míst a na každé připadalo teoreticky necelých šest uchazečů. Skladba poptávky zůstala stejná jako v závěru loňského roku.

U vyučených byl zájem o prodavače a pokladní, o řidiče nákladních vozů, o seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, o pracovníky v kovoprůmyslu a o pomocné zedníky. Středoškoláci měli šanci na získání práce v profesích zástupce pojišťovny, strojírenský technik, obchodní poradce a obchodní zástupce a u vysokoškoláků byli na Opavsku hledáni lékaři, farmakolog, kartografický technik, konstruktér, kreslič a zeměměřič.

Ze sedmdesáti obcí na Opavsku měla v lednu nejvyšší míru nezaměstnanosti Třebom (35,44 procenta) a nejnižší Mokré Lazce (4,58 procenta). Ze sedmi měst v okrese měl nejvyšší míru nezaměstnanosti Budišov nad Budišovkou (14,79 procenta) a nejnižší Hradec nad Moravicí (5,43 procenta).

 

Má vysokou školu a práci hledá marně

O tom, jaké to je být bez práce, může vyprávět pětadvacetiletá Opavanka, která si nepřeje být jmenována, ale jejíž jméno je redakci známo. Po absolvování vysoké školy vyzkoušela hned několik různých zaměstnání, avšak žádné z nich nenaplnilo její představy. Od srpna loňského roku je tedy zaevidována na opavském úřadu práce. Zde jí sociální pracovnice nabídly, aby se od října zúčastnila takzvané nespecifické rekvalifikace.

„Jeden měsíc jsme absolvovali teoretickou část, kdy nám přednášeli odborníci z právnické, psychologické a personální sféry. Připravili nás například na pohovory ve firmách nebo nám prozradili různé fígle týkající se pracovního práva,“ konstatovala žena a dodala: „Během onoho prvního měsíce nám agentura, která tuto rekvalifikaci zajišťuje, sehnala místa pro navazující pětiměsíční praxi. Snažila se vybrat tak, aby práce odpovídala našemu vzdělání.“

V současnosti je žena už čtvrtý měsíc na praxi v jedné z opavských firem. Pracuje v oboru blízkém jejímu vzdělání, ale práci na plný úvazek jí firma bohužel nemůže nabídnout. „I přes oboustrannou spokojenost to kvůli dostatku pracovních sil není možné,“ podotkla. A tak hledá své vysněné zaměstnání dál.

„Rozesílám životopisy, pročítám inzeráty v novinách i na internetu,“ objasnila Opavanka s tím, že v poslední době absolvovala několik pracovních pohovorů. A jak je spokojená se spoluprací s opavským úřadem práce? „Za nabídku rekvalifikace jsem ráda, neboť jinak bych neměla šanci okusit druh práce, který teď praktikuji. Jinak se úřad práce o mě moc nestaral. Nikdy jsem z jeho strany nedostala žádnou nabídku práce,“ odpověděla.

 

(vj)

Autor: Jitka Hrušková

22.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení