Z pohledu republiky se Opava dostala na 14. místo, což představuje zhoršení její pozice o celá tři místa. První měsíc letošního roku poslal do evidence Úřadu práce (ÚP) v Opavě 230 nových klientů a toto číslo bylo v rámci kraje nejvyšší. Úřad měl v lednu 8023 lidí bez práce a míra nezaměstnanosti představovala 8,6 procenta.

Nepříznivý vývoj ovlivňuje několik faktorů. Hlavním je špatná dopravní dostupnost města a s tím související nezájem nových investorů. Dostatečný není ani počet průmyslových zón, ve kterých by nové firmy mohly působit. „Ještě letos však očekáváme určité zlepšení situace. Některé velké firmy, například Model, IVAX a Brano, budou rozšiřovat své aktivity, a tím vytvoří nová pracovní místa,“ říká ředitelka opavského ÚP Jarmila Mateřanková.

Na provozy chráněných dílen poskytl ÚP v lednu 315 příspěvků, překlenovací příspěvek získalo šestnáct začínajících živnostníků a do rekvalifikačních kurzů bylo zařazeno šestaosmdesát zájemců. „Rekvalifikační kurzy jsou prvořadým prostředkem ke zvýšení zaměstnatelnosti a jsme připraveni hradit je také firmám pro jejich pracovníky,“ pokračovala Mateřanková. Podle jejích slov věnuje opavský ÚP pozornost rovněž svým obtížně zaměstnatelným klientům se zdravotním nebo věkovým handicapem.

„Jednáme se starosty obcí a nabízíme jim vytváření veřejně prospěšných prací. Na tento záměr budeme mít díky přispění Evropského sociálního fondu dostatek peněz a věříme, že obce zájem projeví. Také firmám jsme připraveni poskytnout na tyto uchazeče zvýšené finanční prostředky,“ dodává ředitelka Mateřanková. ÚP evidoval v lednu celkem 1354 volných míst a na každé připadalo teoreticky necelých šest uchazečů. Skladba poptávky zůstala stejná jako v závěru loňského roku.

U vyučených byl zájem o prodavače a pokladní, o řidiče nákladních vozů, o seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, o pracovníky v kovoprůmyslu a o pomocné zedníky. Středoškoláci měli šanci na získání práce v profesích zástupce pojišťovny, strojírenský technik, obchodní poradce a obchodní zástupce a u vysokoškoláků byli na Opavsku hledáni lékaři, farmakolog, kartografický technik, konstruktér, kreslič a zeměměřič.

Ze sedmdesáti obcí na Opavsku měla v lednu nejvyšší míru nezaměstnanosti Třebom (35,44 procenta) a nejnižší Mokré Lazce (4,58 procenta). Ze sedmi měst v okrese měl nejvyšší míru nezaměstnanosti Budišov nad Budišovkou (14,79 procenta) a nejnižší Hradec nad Moravicí (5,43 procenta).

 

Má vysokou školu a práci hledá marně

O tom, jaké to je být bez práce, může vyprávět pětadvacetiletá Opavanka, která si nepřeje být jmenována, ale jejíž jméno je redakci známo. Po absolvování vysoké školy vyzkoušela hned několik různých zaměstnání, avšak žádné z nich nenaplnilo její představy. Od srpna loňského roku je tedy zaevidována na opavském úřadu práce. Zde jí sociální pracovnice nabídly, aby se od října zúčastnila takzvané nespecifické rekvalifikace.

„Jeden měsíc jsme absolvovali teoretickou část, kdy nám přednášeli odborníci z právnické, psychologické a personální sféry. Připravili nás například na pohovory ve firmách nebo nám prozradili různé fígle týkající se pracovního práva,“ konstatovala žena a dodala: „Během onoho prvního měsíce nám agentura, která tuto rekvalifikaci zajišťuje, sehnala místa pro navazující pětiměsíční praxi. Snažila se vybrat tak, aby práce odpovídala našemu vzdělání.“

V současnosti je žena už čtvrtý měsíc na praxi v jedné z opavských firem. Pracuje v oboru blízkém jejímu vzdělání, ale práci na plný úvazek jí firma bohužel nemůže nabídnout. „I přes oboustrannou spokojenost to kvůli dostatku pracovních sil není možné,“ podotkla. A tak hledá své vysněné zaměstnání dál.

„Rozesílám životopisy, pročítám inzeráty v novinách i na internetu,“ objasnila Opavanka s tím, že v poslední době absolvovala několik pracovních pohovorů. A jak je spokojená se spoluprací s opavským úřadem práce? „Za nabídku rekvalifikace jsem ráda, neboť jinak bych neměla šanci okusit druh práce, který teď praktikuji. Jinak se úřad práce o mě moc nestaral. Nikdy jsem z jeho strany nedostala žádnou nabídku práce,“ odpověděla.

 

(vj)