Co to znamená? „Z hlediska získání nového zaměstnání nyní v našem okrese i v kraji panuje jedna z vůbec nejhorších situací posledního období,“ komentovala situaci pracovnice opavského úřadu práce Ludmila Berková.

Úřad evidoval v březnu celkem 8 783 žadatelů o zaměstnání, z toho 625 absolventů a 1 169 zdravotně postižených. Volných míst bylo 443, a na jedno tak připadalo 19,8 uchazeče. „O zaměstnání se v březnu ucházeli i pracovníci v profesích, po kterých bývala dříve maximální poptávka,“ upozorňuje Ludmila Berková.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti má tradičně Třebom (34,18) před Černou ve Slezsku (26,62), Sosnovou (24,75) a Jakartovicemi (20,67). Nejnižší míru si pak podržel Hradec nad Moravicí (7,51).

Koho hledají firmy?

V současné době hledá Slezská nemocnice 19 lékařů, 12 zdravotních sester, 8 porodních sester, 2 farmaceuty, 3 obsluhující lékařské zařízení, 2 dietetiky a 2 farmaceutické asistenty. Česká pojišťovna přijme 15 pojišťovacích agentů, firma Unicont hledá 5 zedníků, 5 podlahářů, 1 instalatéra a 1 technika.

Obchodní družstvo Tempo přijme 5 vedoucích prodejny, 5 prodavaček a 1 pokladní a společnost Fichna – Hudeczek nabízí práci 5 zedníkům, 3 podlahářům, 2 instalatérům a 1 stav. technikovi.

Nezaměstnaný: Byl jsem v šoku

Je to častý příběh dnešních dní. Pracujete a druhý den jste na dlažbě. Takové překvapení čekalo na sedmadvacetiletého Romana Klemische z Opavy, dnes už bývalého obchodního zástupce.

A co bylo důvodem výpovědi? „Firma v loňském roce změnila majitele a s tím byly spojené také organizační změny platné od Nového roku,“ popisuje Roman Klemisch a zároveň dodává: „Bylo to pro mě nemilé překvapení, byl jsem v šoku. Ještě koncem roku mě ujišťovali, že počítají s dlouhodobou spoluprací a teď je všechno jinak.“

Naději však neztrácí. Během výpovědní doby se snažil najít jiné zaměstnání, ovšem od všech potenciálních zaměstnavatelů slyšel prakticky totéž. „Máme málo práce a zakázek a v současné době nehledáme nové lidi. Také budeme propouštět,“ zaznívá podle jeho slov ze všech stran. Momentálně je tedy na úřadu práce a shání nové zaměstnání.

„Dělám vše pro to, abych nezůstal nezaměstnaný. Denně prohledávám internet a pracovní agentury, kontaktuji známé, rozesílám životopisy a reaguji na nabídky práce,“ uvedl Klemisch. Jak závěrem doplnil, doufá, že nezůstane dlouho bez práce.

Jméno: Roman Klemisch
Věk: 27 let
Vzdělání: ekonomika a řízení, dosažený titul ing
Praxe: obchodní zástupce pro firemní klientelu
Schopnosti: samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, schopnost týmové spolupráce
Uplatnění: oblast ekonomického kontrolingu, obchodní oddělení
Jakou práci hledá: v oblasti obchodu, bankovnictví, logistiky, státní správy a další

Kontakt v redakci na tel.: 553 608 006.

(jih, luc)