Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost v regionu je nejnižší za poslední roky

Lidí bez práce na Opavsku stále ubývá. Situace je nejlepší od roku 2013.

1.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

Trh práce na Opavsku je ve stále lepší kondici. Alespoň to ukazují čísla, která zveřejňují příslušné úřady práce. V současné době je v okrese evidováno 7576 uchazečů o práci, což je nejméně od ledna 2013.

Čísla se zlepšují nejen mezi jednotlivými roky, ale výrazné zlepšení na trhu práce je možné vysledovat také při porovnání s předešlými měsíci. Evidenci ukončilo nebo z ní bylo vyřazeno 1458 lidí, z nichž 1180 nastoupilo do zaměstnání nebo zahájilo výkon samostatné výdělečné činnosti.

Pro porušení zákona o zaměstnanosti bylo vyřazeno jednaosmdesát uchazečů. O jedno volné pracovní místo se teoreticky ucházelo necelých šest evidovaných osob. Volných pracovních míst bylo koncem dubna celkem 1315, ale nepředstavují zvýšenou poptávku zaměstnavatelů po pracovních profesích obvyklých pro sezonní práce.

DOBRÁ SITUACE NA HLUČÍNSKU

Největší zájem je stále zaměřen na pomocné pracovníky ve strojírenské a potravinářské výrobě, na řidiče nákladních automobilů a tahačů, na nástrojaře, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů i na prodavače, kuchaře, číšníky a servírky. Žádné hromadné propouštění nebylo pracovnímu úřadu nahlášeno.

Pozitivní čísla si užívají i na Hlučínsku, kde míst také přibývá. „Situace na trhu práce v regionu Hlučínska se od počátku roku neustále zlepšuje. V dubnu se opět snížil počet nezaměstnaných a hodnota podílu nezaměstnaných je nejnižší od ledna 2013, kdy se začal používat současný výpočet.

Ke konci dubna 2016 bylo v evidenci úřadu práce 1 256 uchazečů o zaměstnání, což je o 198 méně než v březnu. V porovnání s obdobím minulého roku je pokles ještě výraznější, a to o 331 uchazečů," uvedl Leoš Jakubec, ředitel Úřadu práce v Hlučíně.

Oproti minulému měsíci přibylo koncem dubna sedm nových pracovních míst. Oproti loňskému roku je to přírůstek o celkem 46 volných míst. „Hlučínsko si vede suverénně výborně v rámci Moravskoslezského kraje, kde je aktuální nezaměstnanost 7,9 procent, i České republiky, kde je průměr 5,7 procent," dodal Leoš Jakubec.

OPAKUJE SE SITUACE Z ROKU 2008

Současná situace ohledně nízké nezaměstnanosti je v určitém směru dvojsečná. Na Úřad práce v Opavě totiž tlačí firmy, aby jim dodal lidi. Momentálně ovšem není z čeho brát.

„Nyní máme 1315 volných pracovních míst. Společnosti po nás chtějí lidi, ale my je zkrátka nemáme. Člověk není věc, nedá se vyrobit," komentovala ředitelka opavské pobočky Úřadu práce Jarmila Mateřanková a jedním dechem dodala: „Dostáváme se na čísla z roku 2008. Tehdy byla situace podobná a pracovní trh byl rovněž přehřátý. Vysoká poptávka jednoznačně převyšuje nabídku. Naše ekonomika se dobře vyvíjí a odráží se to i na nezaměstnanosti."

Už tento čtvrtek v Kulturním domě Na Rybníčku proběhne Trh pracovních příležitostí, kde veřejnost bude mít možnost se setkat s regionálními zaměstnavateli. Návštěvníci budou moci využít poradenství ohledně uplatnění na trhu práce a mnoho dalšího.

„Uvidíme, co tato akce přinese. Věřím však, že bude velmi prospěšná," uvedla dále Jarmila Mateřanková a doplnila, ve kterých oborech firmy hledají nové zaměstnance nejusilovněji: „Jsou to stále řidiči. Přestože děláme například školení, nejsme schopni poptávku po těchto profesích uspokojit.

Tradičně velká sháňka je po lidech do strojírenských oborů. Chybí lidé i do výroby. Problém je, že o taková místa není zájem."

NOVÉ LIDI HLEDAJÍ MIMO OPAVSKÝ OKRES

Některé firmy musely jít tak daleko, že nové lidi sháněly mimo opavský okres. Jednou z nich je například výrobní závod společnosti FILSON s.r.o., který sídlí v Palhanecké ulici v Opavě a zabývá se výrobou veškerých kapalin používajících se do aut. Jeho ředitel Petr Kubica nám před časem řekl, že pro své zaměstnance pravidelně posílají minibus i na Bruntálsko.

„Protože nezaměstnanost v opavském regionu je jedna z nejmenších v celém kraji, spolupracujeme s pracovními agenturami, a to zejména s pracovní agenturou Work Service, kde se snažíme oslovit jiné okresy, nejvíce Bruntál," vysvětloval Petr Kubica a ještě dodal:

„Víme však, že lidé odtamtud k nám dojíždět nebudou, protože je to pro ně časově a finančně náročné. Se zmíněnou agenturou jsme se tak dohodli na pronájmu devítimístného minibusu, kterým lidi z Bruntálu a okolí svážíme do Opavy. Díky tomu jsme schopni snížit náklady a čas nutný k dopravě. A lidé na to slyší.

Po tom, co jsme toto zavedli, se zájem mnohonásobně zvýšil. Minibus jezdí prakticky neustále maximálně obsazen."

Autor: Redakce

1.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení