Nově se na úřadu práce přihlásilo 768 lidí a evidenci ukončilo 1003 uchazečů o zaměstnání. K novým zaměstnavatelům nebo do samostatně výdělečné činnosti nastoupilo 552 z nich, což je zhruba polovina.

Úřad práce eviduje 703 absolventů škol nebo mladistvých a 1125 zdravotně postižených. Zájem o profese se nemění. Zaměstnavatelé hledají nejčastěji svářeče, řezače plamenem a páječe (24) nebo řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel (22). Navzdory opožděnému příchodu jara seženou na Opavsku lehce práci zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb (19). Za nimi jsou poptávám ještě seřizovači a obsluha obráběcích strojů (18), šičky (15), nástrojaři (14) a kuchaři (13).

Maturanti jsou žádaní pro funkce obchodních zástupců (11) a úředníků v oblasti statistiky, finančnictví a pojišťovnictví (9). U vysokoškoláků trvá profesní hlad po lékařských specialistech (4) a zubních lékařích (3). Záměr hromadného propouštění nenahlásila žádná společnost. Ani přes tyto příznivější ukazatele není ve vývoji situace na trhu práce zatím důvod k většímu optimismu.

„V nejbližší době se dá očekávat další zlepšení v souvislosti se zahájením sezonních prací. Neméně důležitý však bude i další vývoj celé ekonomiky a její dopad na jednotlivé zaměstnavatele," upozorňuje referentka zaměstnanosti opavského kontaktního pracoviště úřadu práce Jana Šimečková.

Z pohledu celého Moravskoslezského kraje je na tom s procentní mírou nezaměstnanosti nejhůře Bruntál (14) následovaný Karvinou (11,7), Ostravou (10,8), Opavou (8,6), Novým Jičínem (8,1) a nejnižší se stále chlubí Frýdek-Místek (7,4). Celý Moravskoslezský kraj má desetiprocentní míru nezaměstnanosti.