Úřadu práce ubylo proti říjnu 170 žadatelů o práci a v evidenci zůstalo 7 437 lidí bez zaměstnání. Míra nezaměstnanosti tím klesla na 8 procent. Pod deset procent se v listopadu dostaly všechny okresy s výjimkou Bruntálu a Karviné. V rámci aktivní politiky zaměstnanosti vytvořil Úřad práce Opava v listopadu celkem 30 nových pracovních míst.

Do rekvalifikačních kurzů bylo zařazeno 121 zájemců, překlenovací příspěvek získalo 12 začínajících živnostníků a do evidence nezaměstnaných se přihlásilo 83 končících. Úřad práce Opava evidoval v listopadu celkem 1 364 volných míst a na každé připadalo teoreticky 5,5 uchazeče.

„Vysoká poptávka byla v listopadu na místa prodavač a pokladní, uklízečka, výrobce potravinářských výrobků, seřizovač a obsluha obráběcích strojů a na další kovoprofese. Středoškoláci byli poptáváni pro profese strojírenských i stavebních techniků a obchodních zástupců i poradců, u vysokoškoláků byl žádán lékař, technik, programátor, kontrolor jakosti, projektant a konstruktér, strojní inženýr a pedagogové různého zaměření včetně jazyků,“ přibližuje zájem o profese ředitelka opavského Úřadu práce Jarmila Mateřanková.