„Nejhorší je, že je to dlouhodobá záležitost, která trvá již od roku 1989. Patříme mezi nejvíce postižené obce v okrese,“ uvedl s tím, že tato situace nastala po ekonomických změnách po revoluci, zejména po zrušení státního statku, který patřil mezi největší zaměstnavatele v regionu.

Paradoxem podle něj je, že při tak vysoké nezaměstnanosti chybí zaměstnanci kovoobráběcích profesí pro místní firmu, která se řadí mezi přední firmy v okrese co do počtu zaměstnanců.

„Chybí nám zde zubní lékaři, obvodní lékař a další potřebné profese. Patříme do okresu Opava, který nepatří mezi takzvané postižené okresy s nejvyšší nezaměstnaností, neboť se počítá průměrná hodnota za celý okres,“ vysvětluje Vrchovecký a dodává: „To nám situaci ještě více zhoršuje, neboť pobídky pro zaměstnavatele jsou v rámci průměru okresu, a tak jsou nižší než například u okresu Bruntál.“

Jak zmínil, jako město nemají téměř žádné prostředky, jak tuto situaci vyřešit. „Důsledky však pociťujeme tvrdě. Jinak organizujeme veřejně prospěšné práce, máme nízké nájmy nebytových prostor pro živnostníky a komunikujeme s úřadem práce ve smyslu nějakého řešení situace,“ doplnil.