Podle odhadu bude současný příznivý trend v dalších měsících pokračovat. Naději dává mimo jiné i plánované rozšíření výroby ve farmaceutické společnosti IVAX, které může nabídnout víc pracovních míst.

Opavský Úřad práce měl v březnu 7 250 klientů, což je proti únoru pokles o 581 osob. Míra nezaměstnanosti představovala 7,8 procenta. a nad deset procent se znovu dostal jen Bruntál a Karviná.

V rámci aktivní politiky zaměstnanosti vytvořil opavský Úřad práce v březnu sedmačtyřicet nových pracovních míst. Do rekvalifikačních kurzů však bylo zařazeno sto třináct zájemců, překlenovací příspěvek získalo šest začínajících živnostníků a dvacet samostatně výdělečných osob činnost skončilo. Úřad práce evidoval v březnu celkem 1 337 volných míst a na každé připadalo teoreticky 5,4 uchazečů. Skladba poptávky po zaměstnancích zůstala stejná jako minulý měsíc.

Nejvíc (176) poptávek bylo po montážních dělnících, zaměstnavatelé hledali 119 pracovníků v oborech nástrojář, kovomodelář, kovodělník a zámečník, 93 zedníků a omítkářů, 78 svářečů, řezačů plamenem a páječů, 65 seřizovačů a obsluhujících pro obráběcí stroje, 46 řidičů nákladních vozidel a tahačů, 33 kuchařů, stejný počet prodavačů a 28 číšníků i servírek.

Středoškoláci měli šanci v profesích strojírenský nebo stavební technik, zástupce pojišťovny, obchodní cestující, odborný poradce, účetní a sekretářka. U vysokoškoláků byli na Opavsku požadováni hlavně lékař, farmakolog, anatom, biochemik, fyziolog a patolog i vědecký ekonomický pracovník.