Další vlna demonstrací za odstoupení nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové se konala na mnoha místech České republiky v pondělí 13. května za účasti deseti tisíců nespokojených lidí.

Opět ji svolala iniciativa Milion chvilek pro demokracii a kromě demise ministryně požadují organizátoři po vládě, aby se zaručila, že nedojde k odvolání Nejvyššího státního zástupce a že bude přijato a naplněno sedm pojistek pro nezávislost soudů.

Do pondělních protestů se v opavském okrese oficiálně zapojili také lidé v Opavě a v Háji ve Slezsku. Na opavské Horní náměstí dorazilo vyjádřit svůj názor za nezávislost české justice kolem 150 lidí, což byl rekordní počet.

„V organizování se vždy střídáme, spolupracujeme s Milionem chvilek pro demokracii. Šlo samozřejmě o ohlášenou akci. Poprvé jsme ji v Opavě uskutečnili už 29. dubna, to přišlo kolem 120 lidí. Většinou přicházejí spíše zástupci střední a starší generace, ale i někteří studenti a pedagogové,“ říká jeden z pořadatelů opavské demonstrace Milan Freiberg. Spolu s ním se na shromáždění podílejí také Jakub Janeček a Milena Stoklasová.

„Na demonstraci nechyběl hudební doprovod, o který se postarali Milan Kratochvíl a Jarda Nováček. Přečetla se aktuální výzva Milionu chvilek pro demokracii a pak jsme pobídli k vyřčení názoru i veřejnost. Pokud nebude Marie Benešová odvolána, jsme připraveni v iniciativě pokračovat,“ dodává Milan Freiberg.

Stejně jako ve slezské metropoli se už podruhé sešli také nespokojení občané v Háji ve Slezsku.

„Bylo nás více než poprvé, dorazilo celkem 18 lidí. Kromě přečtení prohlášení Milionu chvilek pro demokracii se také podepisovala petice za odstoupení Andreje Babiše z funkce premiéra, zazpívali jsme si státní hymnu,“ popisuje dění na návsi v Háji ve Slezsku jeden z organizátorů, Libor Bálek, který se ve věci cítí být optimistou.

„Počty zúčastněných na demonstracích i jinde v zemi stoupají. Stává se z toho jakýsi fenomén, projevuje se občanská solidarita. Zvedá se zájem, lidé cítí, že je to cesta, kterou by se měli vydat,“ míní Libor Bálek.

Další protestní akce jsou naplánovány na úterý 21. května. Kromě demonstrace na Václavském náměstí v Praze se dá předpokládat opětovné zapojení i desítek dalších měst a obcí v České republice.