„Zatím jsme ani neslyšeli o případu, že by se takový žák ve vyučování vyskytl. Možnost, že by se škola pokusila nepříjemnou událost nějak ututlat, je dost nepravděpodobná už proto, že by se k nám stejně dostala jinou než oficiální cestou,“ říká pracovnice školského odboru Dagmar Polášková.

Na jeden kuriózní případ vzpomíná vedoucí opavské záchytky Stanislava Vítková. „Několik asi patnáctiletých chlapců popíjelo v parku alkohol a jeden z nich to nezvládl. Opil se do tuha a kamarádi ho nedokázali postavit na nohy. Situaci vyřešili tak, že bezvládného hocha šoupli do kontejneru a odešli. Opilý chlapec byl naštěstí ještě včas nalezen, vytažen a dopraven do nemocnice,“ říká Stanislava Vítková.

Do Hlučína se stahují Ostraváci

Kriminální policisté v civilu procházejí parky a sídliště, na kterých se takové skupinky patnáctiletých až sedmnáctiletých dětí s oblibou zdržují. Obsazují lavičky a čas si krátí popíjením lahví piva nebo tvrdého alkoholu i kartonů levného krabicového vína. Po odhalení se zpravidla chovají nenápadně a snaží se věc nějak zlehčit a urovnat.

„O alkoholových hrátkách mladistvých vědí policisté své a nepravidelné kontroly provádějí v celém regionu, nejčastěji v restauracích a na diskotékách. Největší pozornost soustřeďujeme zejména na Opavu a Hlučín. V Opavě mají děti a mládež vzhledem k počtu restaurací a diskoték nejvíc příležitostí k pití alkoholu a do Hlučína se zase stahuje mládež z Ostravy,“ říká mluvčí opavské policie René Černohorský.

Mladí opilci v nemocnici: převažují dívky

Po zjištění následuje pohovor s provinilcem i jeho rodiči a informaci o události dostane odbor sociální péče o dítě. Pokud zdravotní stav opilého dítěte vyžaduje lékařskou pomoc, je převezeno na dětské oddělení Slezské nemocnice.

„Takové případy jsou bohužel dost časté. Výjimkou přitom nejsou ani nadýchané hodnoty přes dvě promile. Vloni jsme přijali extrémně podchlazeného chlapce, který v opilosti navíc spadl odněkud z výšky. Při jeho záchraně šlo doslova o hodiny. Přijatí mladiství opilci bývají ve věku 15 až 18 let a převažují dívky. To však neznamená, že by chlapci pili méně, ale zřejmě se o ně kamarádi dovedou postarat tak, aby se k nám nedostali,“ říká primářka dětského oddělení Slezské nemocnice Dagmar Prejdová.

Při zajištění opilého mladistvého policisté rovněž zjišťují, jak se dotyčný k alkoholu vůbec dostal. „Nemusí to být pokaždé od výčepního nebo servírky. Když objednávku takového hosta odmítnou, stává se, že pomůže starší kamarád. On už alkohol bez problémů dostane a věnuje mu ho,“ vysvětluje mluvčí Černohorský. Nezletilí a mladiství chlapci s přátelským vztahem k alkoholu se zpravidla sdružují v partách a podobně staré dívky na skleničku zase pozvou jejich zletilí kamarádi.