Dcera paní, jíž Nikola pomohla při hypoglykemickém záchvatu, napsala dopis vedoucí Ústavu ošetřovatelství Janě Haluzíkové, aby alespoň tímto způsobem zachránkyni poděkovala.
„Bylo to 25. března, když jsem ve večerních hodinách vystupovala se svou maminkou na zastávce Polanka, kde Nikolka dělala průzkum pro dopravní podnik a zapisovala zpoždění autobusu," popisuje sled událostí v děkovném dopise Celine Kratochvílová, jejíž mamince je 75 let, je diabetik, a často upadá do hypoglykémie.
Přestože se na ni snaží celá rodina dohlížet, tentokrát se to vymklo kontrole a stará paní na zastávce do hypoglykémie upadla.
„Než maminka upadla na zem, Nikolka ji chytila a nejspíš tím zamezila dalšímu zranění, které si maminka mohla způsobit pádem. Ihned se mne ptala, zda maminka není diabetik, a když jsem jí řekla, že ano, vytáhla z kabelky pytlíček cukru, nasypala jí ho pod jazyk a poskytla jí první pomoc," pokračuje v dopise Celine Kratochvílová.
Díky tomu se diabetička po dvou minutách probrala a už normálně s nimi komunikovala. Nikola ještě chtěla volat sanitku, ale obě ženy měly možnost odvozu.
A jak je vůbec možné, že studentka měla cukr v kapse? Nikola totiž nosí v kabelce neustále taštičku první pomoci, v ní má mimo jiné dvě resuscitační roušky s ventilem, zdravotnické rukavice, sadu náplastí, trojcípý šátek a právě cukr.
Sama zachránkyně se k události staví skromně. „Lidé kolem se většinou dívají, snaží se vypadat zúčastněně, ale nepomohou. Bojí se, že by svým počínáním mohli ublížit, což by vůči nim nemuselo zůstat bez následků, ale podle mě se na nich projevuje hlavně nedostatečná znalost a připravenost na to, jak se správně zachovat," uzavřela studentka s tím, že by po ukončení bakalářského studia ráda pokračovala v navazujícím magisterském na Ostravské univerzitě.