Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentka Slezské univerzity zachránila život

Opava, Polanka nad Odrou - Nesedí pouze v lavici a nenabírá jen teoretické znalosti. Nikola Karlíčková, která studuje Všeobecnou sestru na Slezské univerzitě v Opavě, své poznatky uplatňuje i v praxi. I díky tomu na sklonku března zachránila jedné paní v Polance nad Odrou život. Odměnu nechtěla, jen řekla, že pomáhat lidem je její poslání.

5.5.2014 1
SDÍLEJ:

Nikola KarlíčkováFoto: archiv

Dcera paní, jíž Nikola pomohla při hypoglykemickém záchvatu, napsala dopis vedoucí Ústavu ošetřovatelství Janě Haluzíkové, aby alespoň tímto způsobem zachránkyni poděkovala.

„Bylo to 25. března, když jsem ve večerních hodinách vystupovala se svou maminkou na zastávce Polanka, kde Nikolka dělala průzkum pro dopravní podnik a zapisovala zpoždění autobusu," popisuje sled událostí v děkovném dopise Celine Kratochvílová, jejíž mamince je 75 let, je diabetik, a často upadá do hypoglykémie.

Přestože se na ni snaží celá rodina dohlížet, tentokrát se to vymklo kontrole a stará paní na zastávce do hypoglykémie upadla.

„Než maminka upadla na zem, Nikolka ji chytila a nejspíš tím zamezila dalšímu zranění, které si maminka mohla způsobit pádem. Ihned se mne ptala, zda maminka není diabetik, a když jsem jí řekla, že ano, vytáhla z kabelky pytlíček cukru, nasypala jí ho pod jazyk a poskytla jí první pomoc," pokračuje v dopise Celine Kratochvílová.

Díky tomu se diabetička po dvou minutách probrala a už normálně s nimi komunikovala. Nikola ještě chtěla volat sanitku, ale obě ženy měly možnost odvozu.

A jak je vůbec možné, že studentka měla cukr v kapse? Nikola totiž nosí v kabelce neustále taštičku první pomoci, v ní má mimo jiné dvě resuscitační roušky s ventilem, zdravotnické rukavice, sadu náplastí, trojcípý šátek a právě cukr.

Sama zachránkyně se k události staví skromně. „Lidé kolem se většinou dívají, snaží se vypadat zúčastněně, ale nepomohou. Bojí se, že by svým počínáním mohli ublížit, což by vůči nim nemuselo zůstat bez následků, ale podle mě se na nich projevuje hlavně nedostatečná znalost a připravenost na to, jak se správně zachovat," uzavřela studentka s tím, že by po ukončení bakalářského studia ráda pokračovala v navazujícím magisterském na Ostravské univerzitě.

Autor: Redakce

5.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení