Všechno začalo v prosinci 2011 uzavřením budovy a zahájením rekonstrukce. Během ní byly vyměněny okna i dveře a opravena byla i fasáda. „Průzkumem barevných vrstev byl zjištěn a znovu použit stejný barevný odstín jako při stavbě budovy v roce 1870," říká manažerka pro média Romana Talačová.
Stavební práce odkryly vzácný dřevěný strop
Restaurátoři zapracovali na některých historických prvcích, na vstupních dveřích, na vitrážovém okně a na světlících. Zrestaurovali též unikátní dřevěný strop, objevený až při stavebních pracích. Součástí akce bylo vybudování nových depozitních prostor, do kterých se nastěhovaly knihovní fondy Slezského zemského muzea.
Ty musely být dříve z kapacitních důvodů rozmístěny v několika různých budovách. „Jsem moc rád, že můžeme badatelům nabídnout kvalitní knihovnické služby a zároveň chránit naše vzácné tisky v moderně vybavených depozitářích," konstatuje ředitel muzea Antonín Šimčík.
Pro badatele představuje sbírka hotový ráj
Knižní sbírka Slezského zemského muzea je jako jedna z nejdůležitějších součástí Slezského zemského muzea tvořena už od roku 1814. V současnosti obsahuje kromě běžného knižního fondu také jedinečný fond silesiak. Badatelé v ní najdou vzácné knižní fondy, které mají charakter sbírek.
Fond silesiak českých, polských a německých je v rámci knihoven v republice naprosto ojedinělý. Složením a obsahem pokrývá celou oblast historického Slezska. Jedinečný je zejména fond regionálních novin od počátku 19. století do současnosti.
„Vzhledem k charakteru fondu jsme knihovnou prezenční, což znamená, že studium a četba je možná pouze v badatelně knihovny. Budujeme také elektronický katalog, dostupný na internetových stránkách muzea. Umožňuje zájemcům orientaci a vyhledávání v našem rozsáhlém fondu," uvádí vedoucí knihovny Jitka Štěrbová.
Janottova vila je znovu ozdobou Opavy
Vilu na Kopeční (dnes Tyršově) ulici koupil v roce 1893 syn významného opavského průmyslníka a politika Hugo Janotta a dvakrát ji nechal zrestaurovat. Poslední rekonstrukce se uskutečnila v letech 1973 až 1974. V současné době je nemovitost ve vlastnictví opavského Slezského zemského muzea, které jí rekonstrukcí pomohlo k získání dřívějšího historického půvabu.
Náklady na rekonstrukci knihovny představovaly zhruba 20 milionů korun a převážnou část uhradilo ministerstvem kultury. Generální opravu budovy, vybavené výtahem i bezbariérovým vstupem, provedla třinecká společnost Beskydská stavební.