Výměna přístroje, který sloužil sedm let, byla skutečně už nezbytná. Nečekaně z něj hned dvakrát uniklo chladící médio, tedy helium a oprava byla navíc pokaždé velmi nákladná. Přístroj zkrátka dosloužil a nahradil ho nový Philips Ingenia Abition X 1,5T s vylepšenou modernější technologií. Ba rozdíl od vyřazeného přístroje, který si bral dva tisíce litrů, potřebuje nový jen sedm litrů helia a navíc je bezpečnější. Rozhodně už není možné, aby z něj helium uniklo.

Opavský primátor Tomáš Navrátil a Andrej Krajíček
Andrej Krajíček převzal v pondělí akcie SFC! Klub definitivně nepatří městu

„Má lepší softwarové vybavení. Jeho moderní programy dokáží jednak významně urychlit jednotlivá vyšetření, čímž dochází k celkovému zkrácení pobytu pacienta na vyšetřovacím stole, navíc dochází ke zvýšení kvality zobrazení jednotlivých vyšetření a zpřesnění diagnostiky,” hodnotí přínos nového přístroje primář radiologického oddělení Kamil Hudeczek. „Nová magnetická rezonance je další důkaz toho, že zkvalitňujeme péči a nabízíme přitom pacientům rychlejší, kvalitnější přístrojové vybavení, které splňuje trendy moderní medicíny," spokojeně konstatuje ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.

Nákupy v Polsku.
Konec levných nákupů? Polsko od dubna zvýší DPH u základních potravin

Pořizovací cena nového přístroje byla 23 milionu korun včetně DPH. V této částce jsou zahrnuty i nejmodernější sowtfarové produkty pro urychlení vyšetření i zpřesnění diagnostiky a zaškolení personálu. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel Slezské nemocnice uhradil deset milionů korun a zbylou částku poskytla opavská nemocnice z vlastních prostředků. Během tří týdnů bylo zajištěno odstranění starého přístroje, nutné stavební úpravy a instalace nového přístroje, v třech březnových týdnech probíhalo zaškolení personálu a zkušební provoz. Po něm už nová magnetická rezonance začala naplno fungovat pro pacienty.