Pokud platí rčení, že do třetice všeho dobrého, pak by to mělo vyjít. Opavskou kulturní organizaci (OKO) povede opět žena. V pořadí již třetí. Devítičlenná výběrová komise vybírala na uvolněný post z celkem dvanácti zájemců.

Poslední termín výběrového řízení se v pátek 26. října v užším výběru týkal pěti postupujících. V tajném hlasování jednoznačně zvítězila Jana Hynarová. Komise, v níž byla převaha členů z oblasti kultury, ji doporučila radním ke schválení a nová ředitelka byla v tomto týdnu radou města jmenována do funkce. Nastoupit má v pondělí 12. listopadu.

„Vybraná kandidátka je vystudovaná ekonomka a v minulosti vedla i kulturní organizaci. O kulturu se zajímá také z vlastního zájmu a na komisi zapůsobila nejpřesvědčivěji," říká k výběru nové ředitelky primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD).

Jana Hynarová, žijící ve Štítině, prý zaujala jasnou koncepcí, dokonalou formulací i prezentací svých osobních vlastností. Teď už bude záležet jen na krocích, které po nástupu do funkce udělá. „Přáli bychom si, aby OKO bylo pod jejím vedením stabilizovanou a dále se rozvíjející organizací. Dopředu to pochopitelně zaručit nelze, ale naděje je vysoce pravděpodobná," dodává primátor Jirásek.

Nová ředitelka nebude mít lehkou práci. Vyprávět by o tom mohla její předchůdkyně, Daniela Pekárková, kterou radní k jejímu velkému překvapení odvolali letos k 31. červenci. Pekárková se názorově potýkala s vlastními podřízenými, pět z nich na protest proti ní podalo výpovědi. Na neschopnost domluvy a tvrdé prosazování svých zájmů nakonec doplatily obě strany. V OKO skončili „rebelové" i ředitelka Pekárková.

Máslo na hlavě však kromě nich mělo i vedení radnice. Odvolání Pekárkové se totiž dalo číst i tak, že tím mimoděk přiznalo své vlastní pochybení, když ji do čela OKO navzdory pochybnostem mnohých vybralo. Před Pekárkovou vedla tuto organizaci Irena Šindlerová, úzce spjatá s bývalým primátorem Zbyňkem Stanjurou (ODS). Po komunálních volbách v říjnu 2010, kdy ODS skončila v opozici, Šindlerová v čele OKO skončila.

Stávající vedení radnice s odvoláními nešetří. Za dobu zhruba dvou let, kdy Hlásce šéfují sociální demokraté a bývalí členové SOS pro Opavu, dnes nestraníci, stihli odvolat z ředitelských postů nejen tyto dvě ženy, ale v poslední době také ředitele Městského dopravního podniku Opava Hynka Woitka, což vzbudilo značný rozruch a nevoli mnohých zastupitelů.

Někteří z nich se nechávají slyšet, že na zastupitelstvu 21. listopadu se problém Woitek údajně ještě otevře.