Budova, v níž se nacházela ledová hrací plocha a malá tělocvična, šla k zemi. Dělníci poté odkryli spodní vrstvu, a jakmile archeologové dokončí svůj průzkum, může se začít s budováním nové tělocvičny, která by měla vyjít na 64,6 milionu korun.

„Hned 52,4 milionu pokryje evropská dotace," uvedl manažer vnější komunikace Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michal Sobek.

Tělocvičnu bude spravovat a také nejvíce využívat Slezské gymnázium v Opavě. Už podle velikosti stavby se dá odhadnout, že budova bude poměrně rozlehlá. „Hrací plocha půjde posuvnou stěnou rozdělit na dvě poloviny. Vzniknou tak dvě volejbalová hřiště. Bude zde úplně nové zázemí, prostory pro audiovýstupy, nářadí a mohla bych pokračovat.

Součástí se stane také malá posilovna. Chceme zde udržovat celodenní provoz," poznamenala ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková.

Novou tělocvičnu si zasloužili

Radost z této haly mohou mít především učitelé tělesné výchovy. Slezské gymnázium totiž od přestěhování na Zámecký okruh z ulice Krnovské nemělo k dispozici adekvátní prostory. V budově se nacházela pouze jedna malá tělocvična.

„Myslím si, že po šesti letech si něco takového rozhodně zasloužíme. Studenti mají mít dvě hodiny tělocviku týdně. Využívali jsme tělocvičnu Základní školy Edvarda Beneše v Kateřinkách. V příštím roce to tedy budeme mít na hodiny tělocviku podstatně blíž," pokračovala dále Milada Pazderníková.

Není to přitom tak, že by si gymnázium nechávalo novou tělocvičnu jenom pro sebe. Využívat ji chtějí i okolní školy.

„Domlouvali jsme s Mendelovým gymnáziem a také Střední školou hotelnictví a služeb," připustila hlavní představitelka Slezského gymnázia a přiznala, že v souvislosti s tělocvičnou možná bude třeba zaměstnat nového člověka, který by fungoval jako správce celého zařízení.

Dostavěna by měla být zhruba za rok

Podle Michala Sobka tělocvična ovšem nebude sloužit pouze školám. V odpoledních a večerních hodinách, o víkendech a prázdninách poskytne zázemí různým sportovním kroužkům, spolkům, klubům a v neposlední řadě i veřejnosti.

Hodně se hovořilo o zájmu opavského klubu SK P.E.M.A, která pod sebou sdružuje hned několik oddílů, jež provozují halové sporty. Jde o házenou, florbal, volejbal a také badminton. Zatím ovšem nic potvrzeného není. Koneckonců tělocvična ještě ani zdaleka nestojí.

„Chtěli jsme domluvit nějaké hodiny, které bychom využili k tréninku. Hovořilo se především o našich házenkářkách. Přece jenom badmintonisté anebo florbalisté mají na Otické respektive Mařádkově dobré zázemí. V současnosti ale konkrétně nijak domluvení nejsme. Je na to ještě brzy," konstatoval sekretář SK P.E.M.A. Pavel Habram.

Jestliže všechno půjde podle plánu, po nové tělocvičně by se sportovci všeho druhu mohli začít pohybovat ve školním roce 2015/2016. „Otevření by mělo proběhnout na podzim příštího roku," uzavřela Milada Pazderníková.

Petr Dušek