Vznikla v průběhu let 2022 a 2023 jako součást observatoře WHOO! (White Hole Observatory Opava) v nejvyšší patrech budovy na Bezručově náměstí 13. Sloužit bude nejenom veřejnosti k pravidelnému pozorování noční oblohy, ale určená je též pro aktivity studentů Slezské univerzity.

Poprvé ji zájemci budou moci navštívit na Noc vědců v pátek 6. října od 19 hodin, kdy na ní bude za příznivého počasí probíhat pozorování zejména planet Saturn a Jupiter. Vstup je zdarma, ale je nutná je rezervace na webu Noci vědců. Proč byla vybudovaná? Po několika letech provozování univerzitní observatoře, jejíž činnost byla zahájena v roce 2016, se ukázalo, že toto univerzální využívání dalekohledu není optimální pro odborná pozorování studentů ani pro ta veřejná.

Původní observatoř se totiž nachází v kopuli v nejvyšších patrech Fyzikálního ústavu v Opavě na Bezručově náměstí. Veřejná pozorování byla pro její prostory z kapacitních důvodů omezena a pro ta odborná bylo nutné zařízení dalekohledu pokaždé technicky upravit, což přinášelo různé komplikace. Nové řešení dává příležitost častějšího pozorování oblohy pro veřejnost a vedle toho nerušené odborné aktivity studentů.

close Nová pozorovací terasa Slezské univerzity potěší veřejnost i studenty. info Zdroj: se svolením Slezské univerzity zoom_in Nová pozorovací terasa Slezské univerzity potěší veřejnost i studenty.

Díky své poloze v budově ústavu je z její plochy možný prakticky nerušený výhled do okolí a je tedy možné pozorovat i jasné vesmírné objekty nízko nad obzorem. „Pozorování noční oblohy pro veřejnost bude probíhat za příznivého počasí pravidelně po dvou týdnech v pátek a otevřeno budeme mít i v případě některých vzácných úkazů na obloze. Nejbližší takový se odehraje v sobotu 28. října, kdy nastane v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce,“ informuje vedoucí observatoře WHOO! Tomáš Gráf.

Do konce roku bude mít za příznivého počasí otevřeno ještě v pátek 20. října od 19 do 21 hodin, v sobotu 28. října od 19 hodin s tím, že částečné zatmění Měsíce bude možné pozorovat až do půlnoci. V pátek 3. listopadu bude otevřena od 18 do 20 hodin, za týden v pátek 17. listopadu nabídne od 18 do 20 hodin sváteční pozorování Měsíce a planet, v pátek 1. prosince se zájemcům otevře od 18 do 20 hodin a v pátek 15. prosince je od 18 do 20 hodin v plánu předvánoční pozorování oblohy.

„Z finančních prostředků, které nebyly využity při stavbě naší univerzitní sférické projekce Unisféry, byla proto vybudována pozorovací terasa, která bude sloužit pro skupinová pozorování studentů i veřejnosti. Původní dalekohled MEADE o průměru 250 mm z kopule je umístěn na mobilní montáži na terase a do kopule byl zakoupen nový robotický dalekohled typu Newton od výrobce Alluna Optics o průměru 450 mm, který je určený pouze pro odborná a vědecká pozorování,“ přibližuje důvody Tomáš Gráf.

Pozorovací terasa má kovovou konstrukci a obepíná původní bílou kopuli observatoře. Přístup je po kovovém vnějším schodišti z podkroví budovy Fyzikálního ústavu a dřevěná podlaha má plochu šedesáti čtverečních metrů. Terasa byla navržena architektem Jiřím Horákem ze studia Arches a stavbu v letech 2022 až 2023 realizovala firma Fichna-Hudeczek a.s.