„Hebrejský nápis byl konzultovaný také s odborníky Palackého univerzity v Olomouci. Překlad jsme ověřovali v několika biblích a přiklonili jsme se k ekumenickému," říká organizátor a iniciátor vzpomínky na synagogu Jaroslav Burda. Oficiální odhalení zajistí sedmnáctého července opavská farmaceutická společnost Teva, která na pomník přispěla částkou 200 000 korun, v rámci oslav 130 let své existence.

Do doby odhalení upraví zaměstnanci Slezských staveb okolí památníku drobným kamenem a velkými nášlapnými kameny pro umožnění chůze. Původní cihly ze synagogy před pomník umístí nejvyšší představitelé Tevy a snad se dostaví též izraelský velvyslanec.

Podobu opavské židovské synagogy v novorománském slohu navrhl architekt Jakob Gartner a v letech 1895 až 1896 ji zhotovil opavský stavitel Josef Hruschka. Představovala jednu z nejvýraznějších staveb tohoto druhu na území republiky, ale den po neblaze proslulé Křišťálové noci navždy zanikla. Místní fanatici ji 10. listopadu 1938 barbarsky vypálili a zbytky této exkluzivní stavby pak odstranili.

Druhý památník bude Jaroslav Burda odhalovat ve středu 5. června od 16.30 hodin na Tyršově stadionu. Je připomenutím a současně též uctěním místa, kde byli za války popravovaní lidé.

„Věc je o to zajímavější, že o tom nejsou písemné důkazy, které gestapo zlikvidovalo. Vycházeli jsme pouze ze svědectví velmi starých pamětníků a dochovaných svědectví dnes už zemřelých lidí," konstatuje Jaroslav Burda.

Památník financoval ředitel DC Vision Libor Witasek a díky vstřícnosti ředitele opavského stavebního učiliště Bedřicha Štencla se zapojili také učni stavebních řemesel. Na stavbě se podílel i vlastník pozemku Sokol Opava. Zahajovací akt doplní na ploše stadionu soutěž O nejrychlejšího Opavana.