Radary také na Opavsku

„Radary jsou v gesci Dopravního inspektorátu Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje. Na silnicích Opavska budou použity při dopravněbezpečnostních akcích opavské policie nebo na vyžádání při jiných, třeba i běžných kontrolních činnostech,“ vysvětlil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Nové radary RAMER 10 začnou používat moravskoslezští policisté jako první v republice. Novinkou je GPS modul, který přesně identifikuje místa měření nebo pořízení videozáznamu. Všechny tyto důležité údaje budou součástí pořízené dokumentace. Takto vytvořený záznam je v nezměnitelné podobě uložený na pevný disk radarového měřiče a lze jej použít pro případné následné řízení u správního orgánu.

Další novinkou jsou přídavné funkce, vytváření videozáznamu a automatické rozpoznání značek. Tyto funkce umožňují pořizování videozáznamu sledovaného vozidla a zaznamenávání libovolného dopravního přestupku na video; po rozpoznání registrační značky informaci porovná v databázi hledaných vozidel.

Policisté věří, že nové radary jim pomohou v boji proti různým nešvarům na silnicích. Každoročně moravskoslezští policisté šetří stovky dopravních nehod, jejichž příčinou byla nepřiměřená či nedovolená rychlost. Některé z těchto nehod bohužel končí tragicky, smrtí člověka. Zvyšuje se i počet případů agrese na silnicích.

Třebaže na krajských silnicích oproti předchozímu roku počet dopravních nehod a jejich následků mírně poklesl, čísla jsou i tak varující. Zatímco v roce 2009 zde bylo zaznamenáno 8572 nehod, z nichž celých 1617 zavinila vysoká rychlost, loni to bylo 7902 havárií a 1470 zavinila rychlost.

Pro úplnost pak dodáváme, že policisté zjistili v roce 2010 celkem 16 389 přestupků překročení povolené rychlosti.