Třešňová, Višňová, Švestková a Jabloňová. Tyto čtyři ulice, jako čerstvé lokality s rodinnými domy v Kylešovicích, byly nově pojmenovány v Opavě zatím naposledy. Rozhodlo se o nich na zasedání zastupitelstva v listopadu roku 2008. Jen o pár dní dříve získala své jméno navíc také ulice Pod Lukami v Kateřinkách.

„ Vznikla výstavbou rodinných domů v oblasti ulice Na Bahně, naproti ulice Raškově. Název byl vybrán zejména z důvodu zvyklosti pojmenovávat ulice dle pojmenování nezastavěného území města v dané lokalitě. A v tomto případě se jedná o území nazvané Na Hoštických lukách,“ uvádí tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Další nová ulice přitom již dnes vzniká také nedaleko místního Kaufl andu. A jak se bude nazývat? To teprve uvidíme. Opavské zastupitelstvo schválilo už v srpnu roku 2010 tři nová jména ulic, která nejsou připravena pro konkrétní případy, ale do tzv. zásobníku názvů. Podle Dobrovolné se o jedná o ulici Heliodora Píky, Arnošta Rychlého anebo třeba také Mons. Veselého.

V Hlučíně vznikly tři ulice během čtyř let

Přímo v Hlučíně, jak již bylo zmíněno, pak vznikly v posledních letech tři nové ulice. První nese název K Pile. „Došlo tam k výstavbě několika rodinných domů. Vzhledem k tomu, že tam jsou dřevařské závody, tak se název ulice nabízel,“ vysvětluje mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech.

Druhou je poté podle Pecha ulice Viléma Balarina, kde byly pro změnu vystavěny nové bytovky. „Poslední nová ulice vznikla v Hlučíně-Darkovičkách rozhodnutím zastupitelstva z března roku 2009 a jde o ulici Polní,“ vysvětluje Pech s tím, že důvodem byla opět výstavba nových rodinných domů. „Pokud se podíváte na mapu, tak to byly většinou takové bezejmenné odbočky z větších ulic, které právě výstavbou získaly na významu,“ uzavírá tiskový mluvčí.

Vítkov: ulici dal jméno potok

Ve Vítkově zatím poslední ulici nově pojmenovali již zhruba před pěti lety. „Jednalo se o ulici, která zde ale již stála. Říkalo se jí obecně Těchanovická, protože právě na ni se napojovala. Nejsou tam rodinné domy, ale spíše samé fi rmy,“ vysvětluje starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK). Nakonec prý ale přece jen své vlastní jméno dostala, a to podle blízkého potoka. V současnosti je tak známa jako Čermenská.

Názvy ulic mohou navrhovat i občané

Přidělování názvů novým ulicím má ale rovněž svá přísná pravidla. „Musí je vždy schválit zastupitelé. Čísla popisná pak přiděluje odbor výstavby. Občané mohou samozřejmě napsat určitý návrh a ten může kdokoliv ze zastupitelů zvednout a nechat ho projít hlasováním,“ vysvětluje Lada Dobrovolná.

Podle zákona o obcích se ale kupříkladu názvy obcí, jejich částí, ulic a jiných veřejných prostranství uvádějí vždy jen v českém jazyce. Ulice nebo jiná veřejná prostranství se pak nikdy nepojmenovávají shodnými názvy a ani podle jmen žijících osobností veřejného života. Nové názvy pak obec oznamuje ministerstvu vnitra, Českému úřadu zeměměřickému a příslušnému katastrálnímu úřadu.